Mars İstasyonları Ziyaret ve Etik Kuralları

Ziyaretçi Kuralları

Ziyaretler ve ziyaretçi davranışlarının bir esasa bağlanması adına, aşağıdaki standart kurallar belirlenmiştir. Kuralları okumanız ve uyum sağlamanız önemlidir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.


1. Tüm ziyaretçiler -istisnasız- istasyon güvenlik kurallarına ve talimatlarına uymak zorundadır.

2. Ziyaretler, web sayfası üzerindeki formdan önceden randevu alınarak gerçekleştirilebilir. Başvuru sonrasında en uygun gün ve saat için e-posta ile size bildirim yapılacaktır. Randevu aldığınızda belirtilen zaman penceresi içinde istasyonda olmaya gayret etmelisiniz.

3. Genel ziyaret süreleri en fazla 30 dakika ile sınırlıdır. Ancak bir sistem kurulumu, bakımı vb. gibi sebeplerden dolayı istasyon sorumlusu operatör bu süreyi uygun gördüğü zaman diliminde uzatabilir.

4. İstasyona gelen ziyaretçiler istasyon sorumlusu nezaretinde istasyonu gezebilirler,  ziyaret süresince “Ziyaretçi Kartı” görünür şekilde taşınması zorundadır.

5. Amatör telsizci olan ziyaretçiler zaman ve donanım uygun ise ve de sorumlu operatörün müsaadesi alınmak kaydı ile makul bir süre içerisinde istasyon haberleşme sistemlerini kullanabilirler. Ziyaretçi operatör kendi çağrı adını kullanabilir. Bu haberleşmede istasyon çağrı adının kullanılması için etik olarak izin alınmalıdır.

6. Ziyaretçiler hiçbir şekilde üs mürettebatı ile kendi fotoğraf makinelerini veya telefonlarını kullanarak resim çekilemez ve bu konuda zorlayıcı olamazlar. Talepler doğrultusunda fotoğraf çekimi istasyon sorumlusu tarafından yapılarak, istasyon ismi eklenerek e-postanıza gönderilir.

7. İstasyonda çekilmiş bir fotoğrafla ilgili olarak yazılı ve görsel medyada, sosyal ağlarda paylaşımlarda uygun bir üslupla paylaşılması önemlidir. Burada kullanılacak ifadeler ve yorumlardan doğabilecek hukuki sorumlulukta, istasyonu ve mürettebat sorumluluğu reddeder. İstasyon gerek duyulduğunda veya yanlış anlaşılmaya meydan verebilecek bir husus için gönderinin kaldırılmasını ve içeriğinin değiştirilmesini talep edebilir.

8. Ziyaretçiler hiçbir şekilde doğrudan veya dolaylı olarak üs sorumlusunun kontrolü dışında mürettebat ile doğrudan sohbet edemezler. Eğitim amaçlı konuşmalarda mürettebata karşı her zaman nazik ve yaşlarına uygun bir üslup kullanılır.

9. Ziyaretçiler dilerlerse istasyonda bulunan ve anı olarak daimi saklanacak olan “İstasyon Ziyaret Defteri”ni doldurabilirler. Bu defterde ziyaret notunuz haricinde sadece ziyaret tarihi ve saati, imza, çağrı işareti, ad-soyad ve unvan yazılabilir. Hiçbir şekilde kişisel telefon numarası veya e-posta adresi yazılamaz.

10. İstasyon bahçesinde, binasında veya istasyonda hiçbir şekilde tütün mamulleri kullanılamaz.

11. İstasyon sorumlusu, kurallara uymayan, genel çalışma düzenini bozan ziyaretçiyi, sürenin dolmasını beklemeden ziyareti sonlandırmak ve çıkışa davet etme hakkına sahiptir.

12. İstasyonlar istenmeyen olumsuz davranışların tekrarını önlemek adına bir ziyaretçinin daha sonraki ziyaret randevularını kabul etmeme hakkını saklı tutar.


Randevu Talep Formu