Menu

Amatör Telsiz Operatörlerine! (23 Nisan Özel Gün Aktivitesi)

Geçtiğimiz aylarda hepimizi derinden sarsan bir doğal afet yaşadık. Günler geçtikçe fiziki yaralarımız iyileşmeye başlasa da, özellikle çocuklar üzerindeki psikolojik yaraların iyileşmesi zaman alacak. Ancak yine de güzel ülkemizde tek yürek olarak yarınlardan yana umutlu ve güçlüyüz.

Bu ay özellikle çocuklar açısından önemli bir günü kutlayacağız. Büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, büyük Kurtuluş Savaşının hemen ardından Türk ve dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını…

Savaş zamanında onca yaşanmış acılar, zor şartlar ve sonrasındaki imkansızlıklar içinde yenilenmeye çalışılan bir ülkedeki ilk bayram; yarınların güçlü Türkiye’si için en önemli adımlardan olup, çocuklar açısından en büyük moral motivasyon kaynağı olmuştur.

23 nisan moep etkinlik qo 100

Resim-1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı özel gün aktivitesi.

MoEP olarak biz de, bilim gönüllülerimiz ve amatör telsizcilerle birlikte benzer bir motivasyon kaynağı oluşturmak ve yarınlarımız olan çocuklarımızı uzay bilimleri ile buluşturup gelecekte hatırlayacakları güzel bir anı bırakalım istedik.

Bu çalışma, aynı zamanda amatör telsizciler için OHAL nedeniyle kullanımına izin verilen QO-100 uydu haberleşmesi konusunda donanım geliştiren operatörler için de bir deneyim olacaktır. Katılımcılar uzun sürecek aktivitede donanım dayanımı, anten sistemleri ve donanım performansı, ısınma-soğutma vb. gibi testleri de gerçekleştirme imkanı bulacaklardır.

Yazımızın devamında; uyduya çıkış yapacak olan ana istasyonlarımızın listesini, etkinliğe hazırlık süresinde izlenecek genel adımları, donanım test aşamasında yapılabilecekleri ve gerekli bilgileri paylaşmaktayız. Bu aktiviteye katılım sağlayan amatör telsiz operatörleri sertifika almaya hak kazanacaktır.

Amatör Uyduya Çıkış Yapacak Ana İstasyonlarımız

moep amateur satellite stations

Resim-2. MoEP-Amatör Uydu İstasyonlarımız. Finlandiya solda, Almanya sağda. (Image Credit: MoEP)

1. MoEP-Finlandiya Amatör Uydu Haberleşme İstasyonu, (OH2UDS, OH2CAV)
2. MoEP-Almanya Amatör Uydu Haberleşme İstasyonu, (DL2IE)
3. Hello SpaceMoEP, A.Tahir Dengiz TA2T (SK) Uydu Gözlem ve Radyo Astronomi İstasyonu,
4. MoEP Okul İstasyonu – Erol Altaca Okulları, Amatör Uydu Teknolojileri ve Amatör Telsiz Kulübü (YM1XEA). MoEP tarafından kurulan; Türkiye’nin QO-100 amatör uydu haberleşme sistemine sahip ilk okul istasyonudur.

Hazırlık ve Koordinasyon Aşaması

Resim-3. Erol Altaca Okulları, MoEP Mars 34-1 Kulüp İstasyonu-YM1EXA. (Image Credit: MoEP).

Etkinlik öncesi ve etkinlik anında amatör telsizcilerle koordinasyon için, mevcut “Amatörce Paylaşım Whatsapp Grubu” kullanılacaktır.

Bu grupta yer almıyorsanız ve QO-100 çalışmasına aktif ve/veya takipçi olarak katılmak istiyorsanız buradaki formdan kaydolabilirsiniz.

Akabinde başvurudaki e-posta adresinize gönderilecek olan Whatsapp grubu davet linkini kullanarak gruba katılabilirsiniz. (Başvuru sadece radyo amatörlerine açıktır.)

Whatsap Grubu Başvuru

Donanım Test Aşaması

23 Nisan törenlerinin bitiminde saat 11.00’dan itibaren yukarıdaki belirtilen 4 MoEP Ana İstasyonu KG-STV, SSB ve D-ATV test yayınına başlayacaktır. Diğer şehirlerdeki amatör telsiz operatörleri bu sürede donanımlarını test edebilirler ve Whatsapp Grubunda tartışabilirler.

SSB modunda yapılacak sesli gönderimleri dinlemek için standart kendi donanımınız yok ise aşağıdaki online WebSDR adresleri kullanılabilir.

WebSDR Adresleri

SSB Frekansları

 • 10489670 – 10489680 kHz.
 • 10489700 – 10489710 kHz.
 • 10489770 – 10489780 kHz.
 • 10489810 – 10489820 kHz.

D-ATV Frekansları

Çalışmada aşağıda belirtilen ana frekans kullanılacak meşguliyet durumunda alternatif frekans kullanılacaktır.

Ana Frekans:

 • Uydu: QO-100 26°
 • Frekans: 10496.25 MHz
 • Polarizasyon: H
 • Mod: DVB-S2
 • Sembol Oranı: 1000/500 FEC 3/4

Alternatif Frekans:

 • Uydu: QO-100 26°
 • Frekans: 10494.75 MHz
 • Polarizasyon: H
 • Mod: DVB-S2
 • Sembol Oranı: 1000/500 FEC 3/4

Aktivite Çalışması

kreiken moep ankara

Resim-4. Hello Space – MoEP, A.Tahir Dengiz TA2T (SK) Uydu Gözlem ve Radyo Astronomi İstasyonu. (Image Credit: MoEP)

1. Yukarıda belirtilen ana istasyonlar test yayınının hemen ardından yayına başlayacaklardır. Bu süre zarfında diğer operatörler dinlemede kalacak ve kayıt alacaklardır.

2. Planlama kapsamında Hello Space – MoEP, A.Tahir Dengiz TA2T (SK) Uydu Gözlem ve Radyo Astronomi İstasyonu ve MoEP Okul İstasyonu ve Erol Altaca Okulları Amatör Uydu Teknolojileri ve Amatör Telsiz Kulübü Haberleşme İstasyonunu yerinde ziyaret edecek öğrenciler; QO-100 canlı yayınında iyi dilek ve kutlama mesajlarını aktaracaklar ve haberleşmeye bizzat  tanıklık edeceklerdir.

3. Farklı ülke ve şehirlerdeki operatörler, karşılık olarak kendi hazırladıkları görsel ve videolarla 23 Nisan kutlama mesajlarını gönderebilirler, istasyonlarımız takipte kalacaklardır.

4. Çalışmanın akabinde yayınlanacak yazıda şehir, donanım, güç, anten, donanım test, sinyal kalitesi ve katılımcı bilgileri gibi istatistikler ayrıca paylaşılacaktır.

5. Çalışmaya katılan dinleyici istasyonlar, kayıtlarını aşağıdaki formu kullanarak online olarak bildirecektir. Sertifika almaya hak kazanmak için bu formu doldurmak gerektiğini unutmayınız.

6. Aktivite ile ilgili her türlü sorunuzu buraya tıklayarak bize iletebilirsiniz.

Sertifika İçin Form Bağlantısı

Aktiviteden sonraki hafta içerisinde sertifikalar e-posta adreslerinize gönderilmeye başlanacaktır.

Sertifika Başvuru Formu

Beğen  4
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir