MoEP SAT-Net

moep sat network

Mars on Earth Project (MoEP) Amatör uydu izleme ve gözlem istasyonlarına ait bilgilere aşağıdaki listeden erişebilirsiniz. İstasyonlarımızdan bazıları gönüllü amatör telsizcilerimiz bazıları ise okul kulüp istasyonları tarafından işletilmektedir. İlgili bağlantılara tıklayarak istasyonlar hakkında daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.


Radyo Astronomi İstasyonlarımız


SatNOGS Amatör Uydu İzleme İstasyonlarımız

SatNOGS (Uydu Ağı Açık Yer İstasyonu) projesi, uydu yer istasyonu ağı oluşturmayı amaçlayan ücretsiz bir yazılım ve açık kaynaklı donanım platformudur. SatNOGS İstemcisi ise, söz konusu ağdan planlanmış gözlemleri alan ve bunu ağın bağlı olduğu web uygulamasına geri gönderen, genellikle gömülü sistemlerde olmak üzere yer istasyonlarında çalışan yazılımdır.

Genel olarak; 300+ operasyonel yer istasyonu, 12.000.000+ gözlem, izlenen 810+ verici ile 380+ uydu, 51.000.000+ veri paketi mevcut olup bir çok noktadaki gönüllüler tarafından işletilmekte ve uydular otomatik olarak izlenerek raporlanmaktadır.

 1. Finlandiya – MoEP SatNOGS Amatör Uydu İzleme İstasyonu
 2. Ankara – MoEP SatNOGS Amatör Uydu İzleme İstasyonu (AÜ, Kreiken Gözlemevi)

TinyGS Amatör Uydu İzleme İstasyonlarımız

TinyGS, ucuz ve çok yönlü modüller kullanarak LoRa uydularını, meteoroloji sondalarını ve diğer uçan nesneleri almak ve çalıştırmak için dünya çapında dağıtılan açık bir Yer İstasyonları ağıdır. Bu proje ESP32 kartlarını temel alır ve şu anda sx126x ve sx127x LoRa modülleriyle uyumludur.

TinyGS ağı hali hazırda 3000’den fazla üyesi, 1265 otomatik gözlem istasyonu ve 3158862 veri paketine sahip bir sistemden oluşmaktadır.

 1. Finlandiya – OH2UDS – MoEP TinyGS İstasyonu
 2. Almanya – DL2IE – MoEP TinyGS İstasyonu
 3. İstanbul – TA1DE – MoEP TinyGS İstasyonu
 4. İstanbul – TA2TEO – TinyGS MoEP İstasyonu
 5. İzmir – TA3MLO – MoEP TinyGS İstasyonu
 6. İstanbul – TA1BRK – MoEP TinyGS İstasyonu
 7. Bursa/Gemlik – TA1LSH – MoEP TinyGS İstasyonu
 8. Burdur – TA4LSX – MoEP TinyGS İstasyonu
 9. Yalova – Tokmak MoEP Mars 77-1 – MoEP TinyGS İstasyonu
 10. Aydın/Kuşadası – MoEP Mars 09-1 TA4AXB – MoEP TinyGS İstasyonu
 11. İstanbul – Erol Altaca Okulları MoEP Mars 34-1 TinyGS İstasyonu

QO-100 Es’hail Amatör Uydu Haberleşme İstasyonlarımız

QO-100 ES’hail uydusu GEO yörüngede bulunan amatör haberleşme uydusudur. Yer istasyonlarımız bu uygu ile canlı video görüşme (DATV), sesli görüşme (SSB), Mors (CW) ve dijital haberleşme (KG-STV, Scriber vb.) yapabilecek şekilde  düzenlenmektedir.

Uydu oldukça geniş kapsama ve haberleşme alanına sahip olmakla birlikte, istasyonlarımızın acil veya doğal afet durumlarında haberleşme desteği sunabilmesi planlanmıştır.

 1. Finlandiya – OH2UDS
 2. Almanya – DL2IE
 3. Ankara – Ankara Üniversitesi, Kreiken Gözlemevi
 4. İstanbul – Erol Altaca Okulları Mars 34-1 (Türkiye’nin ilk QO-100 okul istasyonu)

Amatör Uydu İzleme ve Radyoastronomi Gözlem İstasyonları Yerleşim Haritası

Aşağıdaki haritada gözlem ve haberleşme istasyonlarımızın yaklaşık konumlarını görebilir, ikonlara tıklayarak istasyon operatörlerinin çağrı adını, konum bilgisini (Locator), paket veri izleme bağlantılarının detaylarına ulaşabilirsiniz.