Menu

Erol Altaca Okulları Mars 34-1 Üssü

Güzel bir haberle daha merhaba. Çalışmalarımızı yakından takip eden okul yöneticilerin desteğiyle bir okulumuz daha MoEP projesine yerini aldı. İstanbul ili Sarıyer ilçesinde faaliyet gösteren Erol Altaca Okulları ilkokul, ortaokul ve Anadolu Lisesinde farklı gruplarla projemizde yer alacak.

Erol Altaca Okulları

eao resim 10

Resim-1. Erol Altaca Okulları ana bina girişi. (Image Credit: MoEP)

1992 yılında Özel Erol Altaca Dershanesi ile başlayan eğitim serüveni, 1995’te Özel Erol Altaca İlkokulunun kurulmasıyla devam etmiş ve 2001 yılında kurulan Özel Erol Altaca Anadolu Lisesi ile günümüzde Erol Altaca Okulları çatısı altında eğitime devam etmektedir.

eao resim 2

Resim-2. STEM ve bilgisayar laboratuvarı. (Image Credit: MoEP)

Erol Altaca Okulları oldukça iyi seviyede donanımlı bilim, robotik kodlama ve STEM laboratuvarına sahiptir. Okul bünyesinde eğitim dışında öğrencilere sağlık, yemek ve öğrenci servisi hizmetleri de sunulmaktadır.

Montessori ilkokul programı ile; kişisel ve akademik büyümeyi, bağımsızlığı, öz güveni, sorumluluğu ve öğrenme tutkusunu besleyen özenle hazırlanmış bir öğrenme modeli benimsenmiştir. İlkokulda kavram temelli ve yetkinlik odaklı yeniden tasarlanmış Montessori İlkokul Müfredatı, Milli Eğitim Bakanlığının müfredatı ile birleştirilmiştir.

İlk Buluşma

eao resim 1

Resim-3. Volkan ŞAMLI, A.Faruk ACAR, Erol Altaca okulları müdiresi Ergül KOÇ ve Ruha USLU. (Image Credit: MoEP)

Yaklaşık iki haftadır devam eden ön bilgilendirme çalışmaları sonrasında, 14 Eylül 2022 günü okulumuza ilk resmî ziyaretimizi gerçekleştirdik. Daha öncesinde gönüllümüz Volkan ŞAMLI Bey okulun altyapı çalışmaları konusunda notlar çıkarmıştı. Bahse konu tarihte de okulumuzu Volkan ŞAMLI (TA1DE), A.Faruk ACAR (TA2AFA) ve Ruha USLU (TA2IRU)’dan oluşan ekibimiz ziyaret etti.

Amatör Telsizcilik ve Konferans

eao resim 3

Resim-4. Konferans başlangıcı. (Image Credit: MoEP)

MoEP olarak amatör telsizciliğin aktif uzay çalışmalarında çok önemli bir anahtar olduğunu her zaman vurgulamaya çalışıyoruz. Bu nedenle öğretmenlerimiz, öğrencilerin bu çalışmalarını desteklemek ve eğitmenleri olarak onlara örnek olmak için amatör telsiz sınavlarına başvurularını tamamladılar. İlk etapta bir öğretmenimiz sınavda yüksek puanla A sınıfı amatör telsiz lisansını aldı.

eao resim 4

Resim-5. Sunumun amatör telsizcilik ve uzay faaliyetleri bölümünden bir kesit. (Image Credit: MoEP)

Amatör telsizciliği, amatör telsizcilik faaliyetlerini, uzay çalışmalarında amatör telsizciliğin yerini ve bu konuda okula neler yapılacağı konusunda öğrencilerimizi de bilgilendirdik. Farklı amatör telsiz sistemleri ve antenlerimizi sunum standımıza yerleştirdik.

eao resim 6

Resim-6. Konferansı ilgiyle takip eden öğrencilerimiz. (Image Credit: MoEP)

Okulun en üst katında yer alan ve oldukça güzel hazırlık yapılmış konferans salonunda önce Anadolu Lisesinden (123) öğrenciye, daha sonra da ilkokuldan (150) öğrenciye amatör telsizcilik konusunda temel seviye bilgilendirme konferansı gerçekleştirildi.

Farklı branşlardaki öğretmenlerimiz de konferansımıza katıldılar. Konferansta özellikle ilkokul seviyesindeki öğrencilerin heyecanı ve coşkusu hepimizi etkiledi.

Yöneticiler ve Öğretmenlerimizle Toplantı

Konferansın ardından okul yöneticileri ve branş öğretmenlerimiz ile bir toplantı yapıldı. Toplantıda genel olarak çalışmaların nasıl yürütüleceği, MoEP tarafından bu konularda verilecek eğitim ve teknik destek konuları kendilerine anlatıldı.

Çalışmalarda eğitmen ve danışman olarak görev alacak öğretmenlerimiz belirlendi. Branş öğretmenleri ile de ders müfredatına uygun uzay çalışmaları senaryoları konusunda neler yapılabileceği konusunda görüşme yapıldı, öğretmenlerimizin önerileri  dinlendi ve notlar alındı.

Erol Altaca Okulları Amatör Telsiz İstasyonu

eao 10

Resim-7. Amatör telsiz donanımına bir örnek. (Image Credit: MoEP)

Okulun amatör telsizcilik faaliyetlerinde kullanacağı donanım, ekipman ve yazılımların listesi oluşturuldu ve satın alma süreci başlatıldı. Önümüzdeki hafta farklı sınıf seviyelerinde “Uzay ve Amatör Telsiz Kulüpleri” oluşturmak için hazırlığa başlandı.

Yukarıdaki işlemlerin tamamlanmasından sonra donanımlar belirlenmiş istasyon odasına MoEP tarafından kurulacak, donanımların, kablo ve antenlerin, kullanılacak olan bilgisayarların tüm çalışma ve güvenlik testleri tamamlanacak.

eao resim 7

Resim-8. Öğrencilerimizin ilk telsiz haberleşme denemeleri. (Image Credit: MoEP)

İstasyonun aktif hâle gelmesi ile birlikte okul/kulüp:

 • HF dijital telsiz ile uzak mesafeli görüşme,
 • VHF/UHF telsizler ile yerel ve bölgesel görüşme,
 • Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’nin yörünge izinin takibi ve ISS üzerindeki APRS ve tekrarlayıcı gibi amatör telsiz donanımlarından faydalanılması,
 • QO-100 Uydusu ses ve canlı yayın haberleşmesinin izlemesi,
 • Amatör uyduların izlenmesi ve telemetre verilerinin çözümlenmesi,
 • Alçak Dünya Yörüngesi (LEO)’daki LORA tabanlı uydularının otomatik izlenmesi ve raporlanması (TinyGS),
 • Deniz araçlarının gerçek zamanlı izlenmesi (AIS),
 • Hava araçlarının gerçek zamanlı izlenmesi (ADS-B),
 • Otomatik Paket Raporlama Sistemi (APRS),
 • Gerektiğinde acil durum haberleşme desteğinin sağlaması,
 • Temel düzeyde radyo astronomi,
 • Teleskop ile optik/güneş gözlem,
 • Yerel meteoroloji verilerinin izlenmesi gibi imkân ve kabiliyetlerine sahip olacaktır.

Ayrıca okul kulüplerine ait  özel bir çağrı işareti alınacak ve amatör telsizcilikte kullanacakları temel eğitim ve güvenlik dokümanları, log defterleri, QSL kartları MoEP tarafından hazırlanarak kendilerine teslim edilecektir.

İstasyon sorumlusu öğretmenlerin ve çalışacak olan öğrencilerin eğitimi ilk etapta yüz yüze ve istasyonda, daha ileri konular için ise İnternet üzerinden online olarak devam edecektir.

Okulun İlk Amatör Telsiz Etkinliği

eao resim 8

Resim- 9. Etkinlikte MoEP’e ait telsiz sistemleri kullanılacak.

Her yıl düzenlenen ve amatör telsiz dünyasında önemli bir yere sahip olan CQ World Wide DX Contest‘e; tanıtım ve çalışmalara destek vermek amacıyla MoEP olarak bu yıl Erol Altaca Okulları Amatör Telsiz İstasyonundan katılmayı planladık. Yarışma yaklaştığında Amatör Telsiz İstasyonumuza özel çağrı almak için başvurumuzu tamamlayacağız.

CQ World Wide DX Contest’te istasyonumuz (48) saat boyunca hiç durmaksızın özel çağrı işareti ile aktif olacak, operatörlerimiz vardiyalı olarak çalışacaklar. CQ World Wide DX Contest Bilgileri aşağıda belirtilmiştir.

 • SSB : 29-30 Ekim 2022
 • CW : 26-27 Kasım 2022
 • Başlama : 00.00 (UTC) Cumartesi
 • Bitiş : 23.59 (UTC) Pazar

Erol Altaca Okulları MARS 34-1 Üssü

eao resim 5

Resim-10. Amatör telsiz istasyonu ve Mars çalışması için kullanılacak oda. (Image Credit: MoEP)

İstanbul’da bu konuda ilk faaliyete geçen okul olduğu için MoEP öğrenci uzay girişimi listesinde okulumuza MARS 34-1 kodu verildi. Amatör telsizcilik ve uzay faaliyetlerinin bir arada yürütülmesi amacıyla, minyatür Mars üssünün de amatör telsiz istasyonu ile aynı alanda kurulmasına karar verildi.

Yaklaşık 40m2 kapalı alana sahip oda tüm faaliyetler için oldukça yeterli seviyededir. Minyatür Mars alanı öğrencilerin daha rahat izleyebilmesi ve gerektiğinde öğrencilerin yenilikler yapabilmesi amacıyla orta kısımda bulunacaktır.

Bu çalışmalarda gerekli olan tasarımlar, elektronik kartların dizaynı MoEP tarafından hazırlanacak, montaj ve oluşturulması ise eğitmenler tarafından öğrencilerle birlikte yapılacaktır. Mars çalışmasındaki birçok konu mevcut robotik kodlama eğitimini destekler mahiyette devam edecektir. Öğrenciler, faaliyetlerini amatör telsiz istasyon çalışmaları ile birlikte yürüteceklerdir.

Astronomi Çalışmaları

eao resim 9

Resim-11.  Optik gözlem çalışmalarında kullanılacak CELESTRON teleskop.

Gökyüzü ve uzay farkındalığının arttırılması amacıyla bir adet CELESTRON PowerSeeker 127EQ teleskopu da uzay çalışmalarına dâhil edilerek gece gökyüzü gözlemi, gündüz de özel filtresi ile güneş gözlem çalışmalarında aktif olarak kullanılmaya başlanacaktır.

127 mm’lik Newtonian reflektör ile Alman ekvatoryal kundak ve RA-DEC yavaş hareketli kontrol-ayar skalasına sahip bu teleskop, ile ilgili kullanıcı ve hedef eğitimi de, konuya hakim MoEP gönüllülerince verilecektir.

Eğitmen ve öğrencilerin daha kapsamlı astronomi eğitimi için de MoEP Online Öğrenme Yönetim Sistemleri (MoEP-LMS)’ne giriş yetkisi verilecektir.

Teleskop üzerinde motorlu kundak, otomatik gözlem ve kamera sistemi ile ilgili bazı geliştirme çalışmaları ise ileriki dönemde gerçekleştirilecektir.

Marslı Gazetesi

egazete eao

Resim-12. Gazetenin ilk sayısını biz de merakla bekliyoruz.

Öğrenciler amatör telsiz istasyonundaki faaliyetlerini, uzay-Mars çalışmaları konusunda yaptıkları çalışmaları ve dünyada uzay teknolojisi konusunda yaşanan bilimsel gelişmeleri A3 formatında hazırlayacakları duvar gazetesi aracılığı ile okuldaki diğer arkadaşlarıyla paylaşacaktır.

Teşekkür

Öğrenci uzay girişimi faaliyetlerimiz kapsamında aramıza katılan Erol Altaca Okullarını tebrik ediyor ve eğitim hayatında başarılar diliyoruz.

Sabah erken saatlerden itibaren MoEP ekibini misafir eden ve çok güzel bir şekilde ağırlayan, birlikte çalışmaktan büyük keyif aldığımız; birbirinden değerli yönetim kadrosuna, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, okul personeline de teşekkürlerimizi sunuyoruz.


MARS 34-1 Sayfası

Beğen  5
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)
 1. Avatar