Menu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Resim Etkinliğimiz

Bugün ülkemiz ve bizler için çok özel ve bir o kadar da anlamlı bir gün. Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK, silah arkadaşları ve yüce Türk Milleti”nin zor ve büyük bir azimle mücadelesiyle kurulan Cumhuriyet’imizin bugün 97’nci yılı kutlanıyor. ATATÜRK’ün “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.” sözünü her daim aklımızda ve yüreğimizde taşıyarak, ülkemiz için çalışıyoruz. Cumhuriyeti bizlere kazandıran Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı bugün 6-12 yaş arası geleceğimizin teminatı çocuklarla birlikte en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Özel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlaması ve Resim Etkinliği Videosu

Çocuk Gözüyle Mars’ta Yaşam” konulu resim etkinliğimiz dün sona erdi. Bugün de, söz verdiğimiz gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda 6-12 yaş arası çocukların bize yollamış olduğu resimleri sizlerle paylaşıyoruz. Resimlerin toplu halde ve hızlıca görüntülenebilmesi için isim, şehir, okul ve sınıf bilgisi içermeyen resimlerin kendisinden oluşan bir video hazırladık. Bu video içine de katılımcılarımıza yönelik,  sevecekleri ve onları heyecanlandıracak küçük bir bayram hediyesi eklemeyi unutmadık tabi ki.

Resimler Galeride Ne Zaman Yayınlanacak ve Nasıl Seçilecek, Hangi Resimler Uzaya Gönderilecek?

Uzaya gönderilecek resimler ve hediyelerin seçiminin Kasım 2020 ilk haftası içerisinde yapılacağını ifade etmiştik. Daha sonra da bazı istatistiklerle birlikte resimler galerimizde yayınlanacak ve sonuçları da bir yazı ile sayfamızda duyuracağız.

Uzaya Resim Gönderme İşlemi Katılımcılar Tarafından Takip Edilebilecek Mi?

Resimlerin uzaya gönderilmesi, akabinde QO-100 uydusundan geri alınması konusunda; sizlerin de gelen resimleri evinizden etkinliğe katılan çocuğunuzla birlikte anlık ve kolayca izleyebilmeniz için bir çalışma yapıyoruz. Bu konuda önümüzdeki günlerde detaylı bir anlatım videosu ve yazı yayınlanacak. Bu da işin ayrı bir heyecanlı kısmı elbette. Yine de küçük bir ipucu verelim. Herhangi bir video kanalından veya sosyal ağ üzerinden bir canlı yayından izlemek şeklinde değil. Uydu sinyallerini evinizde bizzat kendiniz çözerek 🙂 Endişelenmeyin, hepsini anlatacağız. Özellikle çocukların bunu seveceğine eminiz. Az sabır…

Resim Çizen Çocuklar; Onlar Küçük Tasarımcılar, Mühendislerimiz…

Bu etkinlik ile birlikte bir nebze geleceğimize yatırım yapıyoruz. Bugünün küçük tasarımcıları yarının mühendisleri olacaklar. Kağıtlara çizdikleri hayalleri bir gün gelecek ve vücut bulacak. Aslında onlar ne çizeceklerini hayal ederken biz de onların; konuyu duyduklarındaki hallerini ve tepkilerini merak etmiştik açıkçası. Düşünsenize; bembeyaz ve bomboş bir kağıdı önlerine koyup, kalemi eline aldıklarında kim bilir ne duygular hissettiler. Ya da mesela belki kimi istediği rengi bulamadı, belki bir diğeri aklındakini tam olarak kağıda dökemedi. Ama eminiz ki hepsi de dikkate alındıklarının, adeta bir görev üslendiklerinin, onlara önem atfedildiğinin farkındaydı. Öyle olmalı, çünkü bu resimlerine de yansımış.

Aslında bu tarafta ekip olarak biz de onlardan farklı değildik. Hatta ilk resmin geldiği anda başlayan heyecan ard arda gelen resimlerle daha da büyüdü. Acaba yeni gelen resimde bu defa ne var diye meraklandık.

Resimlerde Çocuklar Neler Anlatıyor?

Bilahare sizlerle paylaşacağımız ve çizdikleri resmi anlatan sloganları aslında en saf duygularını da içeriyor. Videoyu izlemenizi ve çocukların Mars’taki yaşam ile ilgili neler hayal ettiğini bizzat kendiniz görün isteriz. Onların hayallerine ortak olacağınızdan hatta bazı çizimlerde yaptıkları ince esprilere gülümseyeceğinizden, bazılarında ise ciddi ciddi düşüneceğinizi biliyoruz. Resimler her haliyle apayrı bir güzellik ve adeta çok ince düşünülmüş detaylar barındırıyor. Özünde ise belki de bugün biz büyükler olarak birçoğumuzun kaybetmeye yüz tuttuğu gerçek sevgi, dostluk, arkadaşlık, yaşama sevinci, insan, canlı ve doğa sevgisi ile yardımserverlik duygularını barındırıyor. Çocuklarımız bunları bir nakış gibi işlemiş çizgilerinde.

Resimlere baktıkça; onların hayallerinin biz büyükler gibi olmadığına şahit olacaksınız. Her daim masum, her daim Dünyayı kendileri gibi sevgi dolu görmekteler. Keşke onlara hayallerindeki gibi bir Dünya sunabilseydik. Keşke neden Dünyamızı sorunlar, kavgalar, savaşlar, çevre felaketleri ile sorumsuzca ve yaşanmaz bir hale getirdiğimiz ama kendi Dünyamızı kurtarmak varken neden uzak gezegenlerde inatla yaşam aramak zorunda kaldığımızı da açıklayabilseydik. Ama bilinçli bireyler olarak bir çocuğun gelecekte Dünyayı değiştirebileceğini biliyoruz. O nedenle bugün onlar için, onların hayallerini bir nebze de olsa hayata geçirmek, minik yüreklerine bilimi aşılamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Lütfen yazının yorum kısmına bir kaç satırla da olsa düşüncelerinizi çocuklarla bu sayfa üzerinden paylaşın. (Çocukların moral ve motivasonunu bozabilecek ya da tasarımları ile ilgili küçük düşürücü hiç bir yorumun bu sayfalarda yer almasına müsaade edilmez, engellenir).

Gelişmeler ve yeni duyurulacak çalışmalar için lütfen sayfamızın bülten kısmından abone olun, YouTube kanalımız ile sosyal medya adreslerimizin takipçisi olun.


Resim Galerisi

Çocuklarımızın resimlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Teşekkürler Çocuklar

Hepinizin minik ellerinize ve yüreğinize sağlık. Sizler bu etkinliğe katılarak; bizim de ilk ve en özel destekçimiz, (şimdilik) küçük bir ekiple yürüdüğümüz bu yolda en güzel moral kaynağımız oldunuz, bunu unutmayacağız.

Dünyadaki Mars Projesi Ekibi olarak; 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz.


 

Beğen  33
Avatar
Yazar

Mars on Earth Project (MoEP) kurucu ortağı. Proje genel tasarım ve planlama sorumlusu. TÜBİTAK / ARBİS-Araştırmacı. Amatör telsiz çağrı işareti TA2IRU. (Co-founder of the Mars on Earth Project-MoEP. Project general design and planning officer. TUBITAK / ARBIS-Researcher. The amateur radio callsign is TA2IRU.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 6 )
  1. Avatar
  2. Fatma Nur Akı
  3. Avatar
  4. Avatar
  5. Avatar
  6. Avatar