Menu

Tilki Avı Nasıl Yapılacak? (Özet)

Tilki Avı (Fox Hunt) etkinliğimiz ile ilgili ek bilgilendirme için bu yazı hazırlanmıştır. Etkinlik aşağıdaki sekmelerde belirtilen zamanlarda yapılacaktır. Sekme linklerine tıklayarak zamanları görebilirsiniz. Bu yazı çalışmanın nasıl yapılacağını yazının devamında açıklanmıştır.


2. Gün Aktivite Tekrarı

15 Mayıs 2021 Cumartesi günü yapılan etkinliği meşguliyeti nedeniyle kaçıranlar veya bazı mesajları alamayanlar için Pazar günü aynı verilerle tekrarlanacaktır.

 • 16 Mayıs 2021 18:00 – 20:00 arası (Türkiye saati ile) gerçekleştirilecektir.


Hangi WebSDR Sayfasını Kullanabilirim?

Kendi donanımınız yok ise aşağıdaki adreslerde yer alan WebSDR yazılımlarını kullanabilirsiniz. Burada anlatılanlar birinci sıradaki adreste yer alan ekrana göre anlatılmıştır ancak diğerlerinin de çalışma mantığı aynıdır.


Hangi Frekansta Dinleme Yapmam Gerekiyor?

Uyduyu dünyadaki bir çok amatör kullandığından dolayı sürekli olarak bir noktayı işgal etmemek ve Tilki Avı çalışmasına uygun olması için 4 frekans aralığı belirlenmiştir. Bu frekans aralıklarının şelale gösteriminde nereleri kapsadığını aşağıdaki resimden kolayca görebilirsiniz.

 • 10489670 – 10489680 kHz.
 • 10489700 – 10489710 kHz.
 • 10489770 – 10489780 kHz.
 • 10489810 – 10489820 kHz.

Ekranınızı buna göre baştan büyüterek ayarlamanız (Zoom) takip işleminizi kolaylaştıracak ve diğer bölgelerdeki frekansların kafanızı karıştırmasını önleyecektir.

Fox Hunt-1

Resim-1. Frekans aralıkların tek ekranda görünümü.

 • Bandwith yazan band genişliği kısmının “2.543” arasında bir değerde olduğunu kontrol edin.
 • USB (USB2.4) veya (USB2.7) modunun seçili olduğunu kontrol edin.
 • Waterfall View yazan bölümde Zoom In özelliği ile yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi 4 frekans aralığını görebileceğiniz kadar şelaleye yakınlaşın.

Tilki Avı Sinyali Başlangıcını Nasıl Fark Edebilirim?

Fox Hunt-5

Resim-2. Gönderim başlangıç uyarı tonu sinyalinin şelale üzerinde görünümü.

Verilen frekans aralıklarında kırmızı dikdörtgen alanda gördüğünüz şekilde 10 saniyelik uyarı tonu gönderilecek. Bu tonun şelalede görünüşü sol tarafta görünen konuşma sinyalinden farklı ve çizgiler şeklinde olacağı için kolayca fark edilebilir. Bu sağlı-sollu çizgi şeklindeki işareti gördüğünüzde artık o bölgeye yakınlaşarak dinlemeye başlayabilirsiniz. Şelalede göreceğiniz örnek bir uyarı tonu aşağıdaki şekildedir ve hem başlangıçta hem de mesajın sonunda yer alacaktır.

Mesajdaki Gizli Harfi Nasıl Bulacağım?

Her mesajın son bölümünde iki kere uluslararası fonetik alfabe kullanılarak gizli karakter belirtilmektedir. Örnek; mesajın sonunda “Echo” söylenmiş ise E, “November” olarak belirtilmiş ise N harfini not almalısınız. Bu harfler aşağıdaki genel gizli mesajın çözümünde kullanılacak olan anahtarlardır.


Şifrelenmiş Mesajı Nasıl Çözeceğim?

Mesaj

Resim-3. Gizli mesaj karakterleri.

Kayıtlarınızı tamamladıktan sonra, her kaydın sonunda verilen gizli harfleri tek tek not alın ve kağıda yazın. Yukarıdaki şablonda size  gizli mesajın 4 karakteri olan H, E, G ve B açık olarak verilmiştir. Mesajın tamamı burada verilen açık karakterler de dahil olmak üzere toplam 46 karakterden oluşmaktadır. Özetle ses kayıtlarındaki gizli karakterlerden toplam 42 karakter elde etmiş olmalısınız. Elinizdeki harfleri geri kalan karelere uygun bir şekilde yerleştirerek mesajı oluşturun ve şifreyi çözün. Son bir tiyo. Mesajlarda karakterler yukarıdaki tablodaki sırayla gönderilecek, çalışmanın uluslararası yapıldığını unutmayın. Çalışmada kolaylık sağlayacak yukarıdaki resmin PDF dosyasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.


Frekans Seçiciyi Tam ve Doğru Konumlandırmak

Fox Hunt-2

Resim-4. Tilki yakalamada, frekans seçiciyi doğru konumlandırma.

İzlediğiniz bir bölgede yakaladığınız Tilki Avı gönderim test sinyali izini gördüğünüzde 10 saniye içinde o sinyalin olduğu bölgeye siyah renkli alanda farenin oku ile tıklayın. görsel farkındalık ve yer bildirimi açısından kolaylık sağlaması adına ok işaretine benzeyen sinyal 10 saniye sonunda daha düz hale gelecektir. Buna göre sarı renkli “ters U” şeklindeki seçiciyi fare ile konumlandırın. (Bakınız Resim-4)

Frekans seçiciyi doğru olarak ayarlayabilmeniz ve sesi tam olarak duyabilmeniz için frekans seçicinin solundaki sarı çizginin, şelale görüntüsündeki sinyalin sol başlangıcına denk gelmesi gereklidir. Bu halde net olarak duyabilirsiniz. Yanlış konumlandırmada; sinyal işaretinin soluna doğru gittiğinizde ses mekanikleşmeye ve incelmeye, sağına doğru gittiğinizde ise kalın ve boğuk hale gelecektir.


Sesi Nasıl Kaydedebilirim?

Bunun için bir kıstas getirmiyoruz. Dilerseniz WebSDR yazılında bulunan Record düğmesini dilerseniz bir ses kayıt cihazını veya akıllı telefonlarınızı kullanabilirsiniz. WebSDR ekranı kullanılarak kaydedilmiş örnek bir ses dosyası isimlendirmesi aşağıdaki şekildedir. Dosya isminde, turuncu görünen kısım WebSDR adını, kırmızı bölüm tarihi, mavi alan UTC saati, ve yeşil olarak işaretlenmiş olan kısım ise frekansı belirtir.

 • is0grb_websdr_recording_2021-05-14T08_51_27Z_10489670.0kHz.wav 

Örnekte belirtilen saat, Coordinated Universal Time (UTC) olarak verilmiştir. Türkiye için yerel saat “UTC+3” yani buradaki 08.51 UTC’yi baz aldığınızda yerel saatimiz 11.51‘dir. Kayıt gönderimlerinde herhangi bir zaman çevrimi yapmanıza gerek yoktur.


Tilki Avı Kayıtlarımı Hangi Hangi Ses Formatında Göndereceğim?

Genel ve bilindik formatları kullanmanızı öneriyoruz. Örnek; wav, mp3, mp4, au/aac, ogg, 3gpp gibi.


Kayıtlarımı Gönderirken Hangi Bilgileri ve Nasıl Bir Formatta Göndereceğim?

Gönderimiz için sizden iki farklı bilgi talep ediyoruz. Birincisi ses kayıtlarınız, ikincisi ise kaydı yapanın bilgileri. Ses dosyalarınızı bir araya toplayın. Tüm ses kayıtlarını aşağıdaki örnek formatta mesajınıza yazın. Daha sonra mesajın üst kısmına;

 • Çağrı İşareti (opsiyonel) : TA7W
 • İsim : Baris Dinc
 • Yaş : 47
 • Lokasyon : Trabzon – Türkiye
 • İstasyon Bilgileri : WebSDR on http://websdr.is0grb.it:8901/

şeklinde bilgileri ekleyerek ses dosyalarını mesajınıza ekleyip gönderin. Bu konuya göstereceğiniz özen, bizlerin puanlama ve sonuçlar için harcadığı zamanı kısaltacaktır.

Fox Hunt Secret Letter

Resim-5. Örnek düzenlenmiş tablo.

Burada yazılı bilgiler ile gönderilen ses dosyaları, frekans ve zaman tutarlılığı karşılaştırılacak ve gizli harfi doğru olarak alıp almadığınız kontrol edilecektir.


Kayıtlarımı Nereye Göndereceğim?

Belirtilen formata göre kayıtlarınızı düzenleyip, marsonearthproject@gmail.com adresine spama düşmemesi için mutlaka Tilki Avı konu başlığı ile göndermeniz gerekmektedir.


Diğer Hususlar

Etkinliğin asıl amacı eğitim ve birlikte güzel zaman geçirmek olduğu için medeni cesaretini kullanarak herkesin denemesini ve çalışmaya katkı sağlamasını diliyoruz. Bu çalışmalara göstereceğimiz ilgi, ülkemizde bu uydu çalışmasında şu an için yasak olan çıkış (Uplink) sorunlarının da aşılmasında önem arz edecektir. Sorularınızı yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz, lütfen bize yazmaktan çekinmeyin.

 

Beğen  29
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 13 )
 1. Avatar
 2. Avatar
  • Avatar
 3. Avatar
  • Avatar
 4. Avatar
  • Avatar
 5. Avatar
  • Avatar
   • Avatar
 6. Avatar
  • Avatar