Menu

Behiye’nin Uzay Macerası

Merhabalar, ben Behiye Esma ÖTE. Henüz 14 yaşındayım. Mersin’de eğitimime devam ediyorum.  Her kız çocuğu gibi ben de ailemin gözünde bir prensesim. Ama şu an bez bebeklerle oynamıyorum. Çünkü daha önemli işlerim var. Size uydular ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile haberleşme çalışmalarımı anlatmak için bu yazımı kaleme aldım.

Evet, yanlış okumadınız 380 Km. yukarıda Dünyamızın yörüngesinde bulunan ve bizi her 1,5 saatte bir selamlayan bildiğimiz uzay istasyonundan bahsediyorum.

TA5ABO 9

Uzaya Özlemim

Her çocuk gibi ben de okuduğum kitaplar, filmler, uzay ajanslarının videoları ve İnternet aracılığı ile uzaya ilgi duymuştum. Ancak sadece okumak ve bir kaç şey öğrenmiş olmakla uzayın kapılarını aralayamayacağımın farkındaydım. Bir şeyler eksikti. Daha aktif bir uzay çalışmasının içinde olmak istedim. Ancak ülkemizin imkanları kısıtlıydı ve diğer ülkelerin çocukları gibi imkanlarımız yoktu.

TA5ABO 1

Amatör Telsizciliğe Başlamam

Telsiz merakım erken yaşlarda başlamıştı. 11 yaşındaydım. Babam Hamit ÖTE, TA5AHO çağrı işaretli  bir amatör telsizciydi. Ancak bu sistemleri kullanmak ve lisans alabilmem için bir yaş limiti vardı. Kendisi A sınıfı amatör telsizci olduğundan dolayı onunla birlikte istasyonda 15 dakikalık eğitim maksatlı çalışmalar yapabiliyordum. Ancak bu haberleşmeler genelde ülke içindeki diğer amatörlerle telsizden haberleşme şeklindeydi. İstasyonda çalışmaya başladığımda 15 dakikanın ne kadar hızlı geçtiğini tahmin edemezsiniz.

Serenay-TA2ISU

Günlerden bir gün araştırma yaparken babam bana buraya tıklayarak sizin de okuyabileceğiniz bir makaleden bahsetti. Uzaya meraklı olduğumu bildiği için okumamı istedi. Yazı biraz uzundu ama Türkçe yazılmıştı ve 13 yaşında Serenay isimli bir kız çocuğunun uydu hikayesini anlatıyordu.

Üstelik bu çalışmayı yaptığında benim yaşlarımdaydı. O yaşlarda bir uydu dinlemişti ve sonra dinlediği uyduyu üreten ekip tarafından İTÜ uzay laboratuvarına davet edilmiş, orada harika 4 gün geçirmişti. Üstelik aynı uydunun laboratuvarda bulunan ikizine dokunabilmişti.

Okumaya başladıktan sonra heyecanlanmaya başladım.Özellikle dinlediği uyduyu tanıtabilmek için o soğukta çektikleri o kısa filmden çok etkilenmiştim. Bir yandan da keşke ben de yapabilsem diye düşündüm.  Yazıyı okuyup bitirdiğimde babamın yanına gittim. Muzip bir şekilde bana gülümsüyordu. Önce bu gülüşünün sebebini anlamadım. Bana dedi ki; “Dur ilk söyleyeceğin şeyi tahmin edeyim. Babaaa! Biz de yapamaz mıyız?” Şaşırmıştım. Çünkü iç çekerek yanına gidip tam da bunu soracaktım.

– Evet yani de…Sorumun cevabını alabilir miyim?

– Elbette! Sadece bazı küçük teknik detayları sana anlatmam gerek. O kızın amatör telsizci babası benim de arkadaşım zaten.
Yüzümdeki gülümsemeyi tahmin edersiniz.

TA5ABO 12

Amatör Telsiz Lisansım

13 yaşıma geldiğimde hemen sınava girdim ve lisansı aldım. Artık ben de TA5ABO çağrı işaretli ve A sınıfı lisanslı bir amatör telsizciydim. İstasyonu izin verilen her bandda özgürce kullanabilecektim.İlk telsizim 5 Wattlık bir el telsizi oldu. Bu bile açık alanda Uluslararası Uzay İstasyonu ve bazı uyduların sinyallerini duymama yeterliydi.

TA5ABO 14

İlk Uydu Dinleme ve Sertifikam

Yavaş yavaş basitten başlayarak yörünge, uydu çalışmaları, haberleşme sistemleri, anten konumlandırmayı vs. öğrenmeye başladım. Ardından da 700 km yukarıda alçak dünya yörüngesinde bulunan ITUpSAT-1 uydusunu ben de duydum. Kaydettiğimiz sinyali İTÜ’ye yolladık ve onlar da bana bir katılım sertifikası gönderdiler. Bu uzay çalışmalarında ilk sertifikamdı ve çok mutlu olmuştum. Serenay ablamın tabiriyle ben de artık bir uydu avcısıydım.

Daha sonra diğer uyduları da dinlemeye başladım. Balkonda veya dışarıda çalışırken her zaman baktığım gökyüzü benim için şimdi çok daha farklıydı. Yukarıda bir yerlerde çok uzaklardaydılar, göremiyorum ama duyabiliyordum. Sadece bazı uygun geçişlerde Uluslararası Uzay İstasyonun güneş panellerinin yansımasını görebiliyorduk. Uluslararası Uzay İstasyonu’na ve oradaki astronotlara hayran olmayan bir çocuk yoktur. Sıra ona gelmişti. Amatör telsizcilikte Yavaş Taramalı Televizyon (Slow Scan Television) SSTV olarak adlandırdığımız bir amatör haberleşme sistemi var. Çok karmaşık bir sistem değil. Bu sistem aracılığı ile telsizden resim gönderip alabiliyoruz.

TA5ABO 15

Bu sistemin aynısı Uluslararası Uzay İstasyonu’nda da var. Belirli zamanlarda amatör telsizci olan astronotlar dünyaya resimler göndermektedir. Bazı zamanlar küçük yarışma şeklinde en iyi en çok resim alma gibi etkinlikler de oluyor.

Behiye Şu Sıralar Ne İle Meşgul?

Bu sıralarda genelde Uluslararası  Uzay İstasyonu’nun bu faaliyetlerini takip edip resim almaya çalışıyorum ve NASA’nın bu resimlerle ilgili web sayfasına gönderiyorum. Şu ana kadar birçok resmim orada yer aldı ve sertifikalarımı da aldım. Aşağıda bu çalışmalarımdan bazılarına ait sertifikalarımız görebilirsiniz.

ISS-SSTV-TA5ABO

Bizim yaşımızdaki çocukları hiç kimse küçümsememeli.Doğru bilgi ile bizler de bir çok şeyi öğrenebiliriz. Uzay sandığımızdan çok daha bize yakın. Bize “Z” kuşağı diyorlar ama herkesin hayatı sabahtan akşama kadar sosyal ağlarda geçmiyor. Bazen ben de oyun oynuyorum, herkes gibi film de izliyorum ama uzay biliminin tadı bambaşka. Bilim ile uğraşmak bizi kötü alışkanlıklardan da zamanı boşa harcamaktan da koruyor. Güzel olan şeyler de yapıyoruz.

Peki Ya Mars?

Uzay çalışmalarında 1 yılı geride bıraktım. O kadar çok şey öğrendim ki anlatamam. Bugün 14 yaşında bir çocuk olmama rağmen Dünyadaki Mars Proje’sinin en küçük gönüllüsüyüm. Bu da bambaşka heyecan benim için. Belki Mars konusunda henüz çok yeniyim ama burada çok şey öğreneceğime eminim. Zamanla ben de aktif çalışmalara katılacağım. Hatta pandemi süresi biter bitmez kendi okulumda öğretmenlerimle birlikte bu çalışmanın bir parçası olmayı planlıyorum. Çünkü bu ekibin neler yapmak istediklerini gördüm. Gönüllüler şimdilik az, çalışmalar için biraz daha zamana ve tanıtım desteğine ihtiyacımız var.

TA5ABO

Teşekkür

Bugün biz de babamla tıpkı kendime örnek aldığım ve uzay yolculuğunda bana kapıyı aralayan TA2ISU çağrı işaretli Serenay USLU ve babası gibi baba-kız bu konuda çalışıyoruz. İkimiz de amatör olduğumuz için birlikte çok daha fazla zaman geçiriyoruz. aynı konular üzerinde sohbet edebiliyoruz.

Bu yazımı hem teşekkür etmek, hem de ona küçük bir sürpriz yapmak için kaleme aldım. Teşekkürler Serenay ablam, ben de senin gibi (YL) operatörlerin bu konuda daha fazla çoğalması için gayret edeceğim.  Bana her fırsatta destek olan babama ve bana bu konuda yol gösteren diğer amatör telsizci büyüklerime de ayrıca teşekkürlerimi gönderiyorum.

Çalışmalarımıza destek olmak adına yazıma yorum yazabilir ve paylaşarak biz gençlere daha fazla destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere. 

Beğen  35
Behiye Esma ÖTE
Yazar

Öğrenci. Amatör telsizci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 19 )
 1. Avatar
  • Behiye Esma ÖTE
 2. Avatar
 3. Serenay USLU
  • Behiye Esma ÖTE
 4. Avatar
 5. Avatar
 6. Avatar
  • Behiye Esma ÖTE
 7. Avatar
 8. Avatar
 9. Avatar
  • Behiye Esma ÖTE
 10. Avatar
Translate »