Menu

Spacecraft AR 3D

NASA Jet Propulsion Laboratuarı Pasadena’ tarafından üretilen Spacecraft AR mobil uygulaması uay araçlarının tanıtımı ve evlerinize arttırılmış sanal gerçeklikle getirilmesini sağlayan bir uygulamadır. Özellikle bu konuya meraklı olan gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programın kullanımını kolaylaştırmak için kısa bir kılavuz hazırladık.

Bu çarpıcı eğitim uygulaması, Güneş sistemimiz boyunca uzay aracı kaşiflerini bulunduğunuz her yere getirmek için yerel mobil artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanmaktadır. uygulamanın çalışması gayet kolay. Sadece düz bir yüzey bulun (desensiz halı, yer fayansları, düz  ve karışık renkli olmayan yüzeyler) ve interaktif 3D modelleri ölçeklendirin.

Telefonun hem Android hem de IOS sürümü mevcut ancak eski tip telefonlarda programın ihtiyacı olan sensörler mevcut olmayabileceğinden çalışmayabilir. İletim sisteminize uygun olan dosyası kurup ve denemenizi öneririz.

Spacecraft AR Uygulaması Genel Özellikler

  • Mars Curiosity, InSight, SMAP, Voyager, Juno ve Cassini uzay araçları, 70 Metre Derin Uzay Ağı Anteni ve daha fazla 3D uzay aracı modelleri ile etkileşim kurabilirsiniz.
  • Dünyayı, Mars’ı ve ötesi ile ilgili görevler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Gerçek ve ayarlanabilir boyut etkileşimi yapabilirsiniz.
  • Her bir alan görevi hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
  • Kamera işlevselliğini kullanabilirsiniz.

Spacecraft AR Resimli Anlatım (Kullanım)

Programı aşağıdaki bağlantıdan indirip diğer uygulamalarınız gibi kurun. daha sonra program ikonuna tıklayarak programı başlatın ve aşağıdaki adımları izleyin.

Spacecraft AR Uygulaması

1. “Start Mission” tuşuna basın.

2. Ekrandaki sağ ve sol ok tuşlarını kullanarak (veya parmağınızla ekranı yana kaydırarak) görev bölgesini seçin.

3. Mars ekranına bir kere dokunun.

Spacecraft AR Uygulaması

4. Mars araçlarından Curiosity’i seçin.

5. Bu ekrana geldiğinizde telefonunuzun arka kamerasını düz bir yüzeye yatay olarak bakacak şekilde ayalayın ve telefonu ekranda anlatıldığı gibi yatay bir kaç tur çevirin.

6. Telefon düz yüzeyi algıladıktan sonra ekranda ince altıgen petek yapısını göreceksiniz. Modeli (Curiosity) yerleştirmek için ekrandaki beyaz noktaya bir kez dokunun. Modeli büyütüp küçültmek veya döndürmek için iki parmağınızla ekrana dokunarak işlem yapabilirsiniz.

Spacecraft AR Uygulaması

7. Bu işlemden sonra model seçtiğiniz alan üzerinde 3D olarak görüntülenecektir. Siz telefonu hareket ettirdikçe modeli daha iyi inceleyebilir, etrafında dolaşabilir, bu esnada telefonunuzu yatay ve dikey kullanabilirsiniz.

8. Telefonu modele yakınlaştırıp uzaklaştırarak daha yakından inceleyebilirsiniz.

9.  Gerçek dünya ve 3D uygulamasını birleştiren ekranda dilerseniz alt ortadaki kameraya tıklayarak resim çekebilir ve bir sonraki ekranda çıkacak olan simgeyi kullanarak bunu paylaşabilirsiniz.

Ek Bilgi: Uygulamanın Geliştirilmesinde kullanılan ARCore Nedir?

ARCore, Google tarafından geliştirilmiş artırılmış gerçeklik uygulamalarının oluşturulmasına izin veren bir yazılım geliştirme kitidir. ARCore, sanal içeriği telefonunuzun kamerasıyla görüldüğü gibi gerçek dünyayla entegre etmek için üç anahtar teknoloji kullanılır.

İndirme Bağlantısı

Beğen  23
Serenay USLU (TA2ISU)
Yazar

Çevre Mühendisi. Dünya'daki Mars Projesi (Mars on Earth Project) kurucusu. Projenin Çevre, Atık Yönetim, Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Türkiye İletişim Sorumlusu. Amatör telsiz çağrı işareti TA2ISU. (Environmental Engineer. Founder of the Mars on Earth Project. Project Environment, Waste Management, Renewable Energy Resources and Communications Officer Turkey. Amateur radio callsign TA2ISU.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir