SMG-Sürü Rover Transfer Aracı (SRTA)

SMG

SMG-Senaryodaki Yeri

SMG-Sürü Rover Transfer Araçları (SRTA), SMG-MoEP Komuta Kontrol İstasyonu‘unda bulunmaktadır.

SMG-Genel Özellikleri

Kapasite 8 Mini Rover
Menzil 50 Km.
Çekiş Seçilebilir veya otomatik (2WD), (4WD) ve (6WD)
Haberleşme VHF ve uydu terminali
Kullanım Operatör veya otonom

Sürü Rover Transfer Aracı (SRTA) özellikle geniş bir coğrafi alan araştırmasında oldukça etkili araçlardır. Mühendisler SMG-Mars Uydu Yer Kontrol İstasyonu aracılığı ile belirledikleri yerlerin yerinde analizleri için bu aracı planlamışlardır.

SRTA hedef bölgeye kadar gövde için ve yan taşıyıcı asansörlerine yerleştirilmiş (40) cm boyundaki mini keşif roverlerini taşımaktadır.

SRTA’lar arazi ilerleme zorluğu ve/veya motor-teker ikisinin zorlanma derecesine göre otomatik olarak 2×2 (2WD), 4×4 (4WD) ve 6×6 (6WD) moduna geçebilmektedir. Sürüş modu ön arka bağımsız döner teker sistemine ve gerektiğinde sol-sağ motor/teker bileşenleri kilitlemeli diferansiyel sürüş modunu sahiptir.

Görev sahasına geline kadar mini roverlerin bataryaları ana roverden şarj edilmeye devam etmektedir. Hedef sahaya gelindiğinde arka kapak açılarak içerideki roverler rampadan indirilmekte, diğerleri ise basit ve açık asansör liftleri ile yüzeye bırakılmaktadırlar.

Dağıtımdan sonra taşıyıcı rover dağıtım noktasında bekleme konumuna geçmekte ve üst gövdede katlanmış güneş panellerini dikey eksende bir yelken gibi açmaktadır. Güneş takip sistemi panelleri güneşin açısına göre değiştirirken kendi bataryalarını şarj etmektedir.

Bu sistemde ana taşıyıcı rover geri dönüş gücünü her zaman korumakta, gerektiğinde uzun süre bölgede hareketsiz kalabilmektedir. Bu tür uzun süreli görevlerde mini keşif roverlerinin defaten şarjları tamamlanmakta ve görevlerine devam edebilmektedirler.

Tek bir rover ile küçük roverlerin hedef sahaya taşınması, büyük roverlerle girilemeyen bölgelere küçük roverlerin gönderilmesi, tek noktadan dağılan aynı anda (8) rover ile daha geniş bir bölge taranabilmektedir. Bu da ağır rover maliyet masraflarını düşüren bir unsur olarak öne çıkmıştır.

Her bir rover mini rover (500) metre ilerleme imkanına sahip olduğundan, ana rover merkezi konumdayken (790) metrelik daire çevresine sahip alanda (8) rover ile (3.14) Km.lik alan incelenebilmektedir.

Mini roverler normal şartlarda otonom olarak programlanmışlardır. Bu dönüşte %10 batarya gücü muhafaza edilir ki bu en düşük ve düz arazide dönüş için kritik seviye olarak kabul edilmiştir.

Mini rover gerektiğinde %10’luk seviyeyi de kullanabilir ancak koruma modunda hareket edemez hale geldiğinde bu yüzde motorların zorlanması ile hızlı bir şekilde düşecektir. Bu nedenle hareketsiz kalma durumlarında bu yedek güç mini rover etrafında ve üst kısımda bulunan işaretçi (beacon) aktarılır.

Arıza durumunda yerlerinin hava unsurlarınca bulunmasını kolaylaştırmak adına bir dizi ek güvenlik sistemi ile donatılmıştır. SMG-Sabit Kanatlı SİHA ve SMG-Döner Kanat DIHA için gece-gündüz çıplak gözle görünür ışık ve görünmez ışık dalga boyu olan kızıltötesi (Infrared-IR) beacon sinyali her (15) dakikada bir (3) darbe şeklinde gönderilir.

IR ışını aynı zamanda bir ısı kaynağı olduğundan soğuk gezegen yüzeyi ile yüksek bir fark oluşturacağından SİHA, DIHA ve keşif roverlerince kolaylıkla tespit edilebilir.

SMG-Tanıtıcı Mors İşareti Sinyalleri

SRTA-1’e ait tanıtıcı mors işareti sinyali; aşağıdaki örnekte kolay dinlenebilmesi ve çözülebilmesi için (400) Hz’lik ton frekansta, dakikada (WPM:14) kelime ve (Farnsworth WPM:10) kelimeler arası boşluk hızında yavaşlatılmış şekildedir.

STRA

SRTA’dan ayrılan Mini Kaşif 007’nin mors sinyali ise SRTA’nın bilgisayarı tarafından hızlı çözümlenebildiği ve sinyal gönderim zamanını kısaltarak güç tasarrufu sağlamak adına daha hızlı göndermektedir. Mini Kaşif mors verisini (700) Hz’lik ton frekanta (tone), dakikada (WPM:35) kelime ve (Farnsworth WPM:34) kelimeler arası boşluk  hızında gönderilmektedir.

MINI

SMG-Mürettebat Tanımlama

  • Uzay Mühendisi
  • Mekanik Mühendisi

 

SMG-Ana Sayfa SMG-Takımı SMG-Hakkında  SMG-İletişim Δ∇


* Düzenleme ve Notlar (Son halinden sonra bu kısım kaldırılacak):
#İlköğretim ve ortaöğretim seviyesi için alan, çember çevresi, pi yarıçap formüllerini destekleyici hesaplamalar görevlere eklenecek…