Sıkça Sorulan Sorular

mars on earth project hakkimizda about us

Dünyadaki Mars Projesi Topluluğu hakkında merak ettiğiniz soruları başlıklar altında topladık ve açıklamalar ekledik. (English: We have gathered the questions you wonder about the Mars on Earth Project Community under the headings and added explanations.)


Dünyadaki Mars Projesi nedir?

Dünyadaki Mars Projesi (Mars on Earth Project) Türkiye’de amatör Mars ve uzay araştırmaları ve analog Mars istasyonu kurmak amacıyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir topluluktur.

Projeye kimler katılabilir?

Projeye; bilime gönül vermiş ve 18 yaş üzerindeki herkes gönüllü olarak katılabilir. 18 Yaşından küçükler sadece veli onayı ile öğrenci grubunda görev alabilirler. Gönüllülerden hiç bir ücret talep edilmez ve ücret ödenmez. Proje gönüllüsü olmak için buradaki gönüllü başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Çalışmalar nerede yürütülüyor?

Çalışmalarımız Türkiye ve Finlandiya’da bulunan kurucularımız ve gönüllülerimiz ile yürütülmektedir. Kurulu yerleşke ve analog istasyonlar için yer belirleme çalışmaları devam etmektedir.

Kurulması planlanan yerleşkenin detaylarına nasıl ulaşabilirim?

Projenin asıl hedeflerine ve bu hedefler doğrultusunda gerçekleştirilmesi planlanan çalışmaların detaylarına ve 3D çizimleri ile açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyadaki Mars Projesi ekibinde kimler görev almaktadır?

Dünyadaki Mars Projesi ekibinde; bilim insanlarından, radyo amatörlerine kadar her kesimden gönüllü bulunmaktadır. Topluluk üyelerimiz ve teknik bilgi alt yapımızla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyadaki Mars Projesi bünyesinde neden çocuklara ait çalışmalar var?

Bugünün çocukları yarınların geleceğidir. Bu nedenle asli amacımız yanında çocuklarımız için de çeşitli etkinlikler ve çalışmalar düzenleyerek onlara bilimi sevdirmek, merak ettikleri konularda bilgilendirmek istiyoruz. Bu nedenle zaman zaman onlara yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Her çalışma veli onaylıdır.

Dünyadaki Mars Projesi ekibi ile nasıl iletişime geçebilirim?

Buraya tıklayarak iletişim formunu kullanabilir veya “bilgi @ marsonearthproject.org” adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

Yurtdışı bağlantılarınız var mı?

Evet. Dünyadaki Mars Projesi olarak; aynı amaç için kurulmuş yurtdışındaki Mars araştırma istasyonları ile sürekli iletişim halindeyiz. Ancak kendileri ile herhangi bir organik bağlılığımız yok veya herhangi bir kuruluşun/topluluğun alt bağlısı/şubesi değiliz. Çalışmalarımız tamamen bağımsız olarak sürdürülmektedir.

Dünyadaki Mars Projesi herhangi bir projeye destek veriyor mu?

Evet. Teknik bilgi alanımıza giren konularda çeşitli yarışma takımlarına bilgi desteği sağlamaktayız. Bu konuda birlikte çalıştığımız takımların listesine buradan bakabilirsiniz.

Dünyadaki Mars Projesi hangi haberleşme platformunu kullanıyor?

Dünyadaki Mars Projesi ekibi olarak; çalışmalarımızı ve iletişimimizi SLACK haberleşme kanallarımız üzerinden yürütmekteyiz.

Yeni yazılarınızdan nasıl haberdar olabilirim?

Web sayfamızda e-posta bülten aboneliği bulunmaktadır. Kolayca kaydınızı yapmanız durumunda yayınlanan yazılar otomatik olarak eposta adresinize gönderilir. Diğer türlü sosyal medya adreslerimizden de gerekli bildirimler yapılmaktadır. Instagram kanalımızın bildirimleri (sağ üstte zil simgesi) açabilirsiniz.

Mars nasıl bir yer ?

Mars nasıl bir yer sorusuna dair bu konuda web sayfamızda bulunan detaylı yazıları okuyabilirsiniz.

Dünyadaki Mars Projesi sosyal medya adresleri nelerdir?

Dünyadaki Mars Projesi sosyal medya adresleri olarak LinkedIn, Facebook , Instagram, Twitter , Tumblr ve YouTube kullanmaktadır. İsimlere tıklayarak kanallarımıza abone olmanızı dileriz.