Menu

Sandras Gökyüzü Gözlem Şenliği

GÜNCELLEME: ETKİNLİK İLERİ BİR TARİHE ERTELENMİŞTİR – 04.08.2021

Prof.Dr.Ethem DERMAN ve öğretmen/amatör astronom Tahsin DEMİRCİLER’in düzenlediği, “Sandras Gökyüzü Gözlem Şenliği“ne gönüllüsü olduğum Astro Bilgi ekibiyle ve MoEP’i temsilen katılacağım. Şenlik, 05-08 Ağustos 2021 tarihlerinde Topuklu Yaylası, Beyağaç / DENİZLİ’de gerçekleştirilecek. Söz konusu şenliğe katılmak isteyen arkadaşlarımızın ihtiyaç duyabilecekleri tüm konularla ilgili hazırlanan bilgi notunu aşağıdan okuyabilirsiniz.

Sandras Etkinliğinde Sizden İstediklerimiz ve Size Vereceklerimiz

Uzun ama çok gerekli bir metin hazırladık sizler için. Merak ettiğiniz her şey var içinde. Unutmayın biz gökyüzü fotoğrafçıları size sadece karanlık bir gökyüzü vereceğiz ama bunun yanında sizlere ve çocuklarınıza bilimsel etkinlik yapacağız. Bu bilimsel programı da yakın zamanda paylaşacağız. Organizasyon komitesi sizler için neler hazırlıyor yine aşağıda bulacaksınız.

Katılım formunu hemen doldurmanıza gerek yok, ne zaman gelmeniz kesinleşir lütfen o zaman doldurun.

Unutmayın bir kontenjanımız yok, her isteyen gelebilir ama formu doldurduktan sonra “ben gelemiyorum, adımı silin” derseniz bizler zorluk yaşıyoruz, o nedenle garanti gelecekseniz o zaman formu doldurmanızı istiyoruz. Lütfen yanınızda gelecek çocuklarınız için de formu ayrı ayrı doldurmanızı rica ediyoruz. Sevgilerimizle…

GÜNCELLEME: ETKİNLİK İLERİ BİR TARİHE ERTELENMİŞTİR – 04.08.2021

05-08 AĞUSTOS 2021 “Ethem Hoca’yla Gökyüzü Gözlem Şenliği
Topuklu Yaylası – Beyağaç / DENİZLİ

Ülkemizin batısındaki en karanlık, yıldızların en güzel gözükeceği coğrafyalardan birinde düzenlenecek gökyüzü gözlem şenliğine tüm gökyüzü sevdalılarını davet ediyoruz. Şenliğin herkesi mutlu edecek, en güzel şekilde gerçekleştirilmesi için tüm katılımcılarımızın uymasını rica ettiğimiz birtakım kurallar belirlenmiş olup, katılımcılara yol göstermesi için bu kuralları ve şenlik olarak katılımcılara ne vaat ettiğimizi sizlere aktarmak istiyoruz.

Nasıl Kaydolabilirim?

Etkinliğimiz, Denizli’nin Beyağaç ilçesi sınırlarında kalan 1530 rakımlı Topuklu Yaylası’nda düzenlenecek. Etkinlik planlamamıza yardımcı olabilmeniz için sizlerden ilk ricamız muhakkak kayıt formunu doldurmanızdır.

Kayıt formunu dolduranların bilgisi girişte kontrol edilecek olup alana kaydolmadan gelenleri pandemi ve güvenlik tedbirleri nedeniyle bir süre kontrol amaçlı bekletmek durumunda kalacağız. 1 dakika içinde doldurabileceğiniz basit kayıt formumuz şurada;

Kayıt Formu

(Beraber geleceğiniz tüm kişileri de aynı bağlantıdan ayrı ayrı kaydetmeniz bizim için önem taşıyor.)

Nasıl Ulaşırım?

Denizli il merkezine ulaşım otobüs, tren veya uçak ile mümkündür. Otobüs ile Denizli’ye gelenler, Denizli Otogarı’nın alt katından kalkan “Beyağaç Minibüsleri”ne binebilirler (Yönlendirme levhalarını takip edebilirsiniz).

Denizli Tren Garı ise, Denizli Otogarı’nın tam karşısındadır. Trenle gelenler ana caddeye çıktıklarında karşı tarafa geçerek Denizli Otogarı’na ulaşabilirler.

Uçakla gelenlerin havaalanı servis aracı şoförüne “Otogarda ineceklerini” söylemeleri yeterli olacaktır.

Kayıt formunda minibüs seçeneğini seçenler, organizasyon komitesi tarafından “Ağustos” başında aranacaktır, bu nedenle kaydolurken ulaşılabilir bir telefon numarası vermeniz önemlidir. Eğer size herhangi bir sebepten ulaşan olmadıysa ve minibüs kullanmak istiyorsanız Kalebey YEG’e 0 (539) 383 55 83 telefon numarası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Önceden ulaşım saatlerini bizimle paylaşanlara bu şekilde Denizli’den itibaren özel sefer düzenlenecektir. Aksi takdirde minibüslerin genel yoğunluğuna göre sıra beklemeniz ve ilçeye vardıktan sonra yaylaya çıkan bir minibüs için tekrar beklemeniz gerekebilir, bu nedenle otogarda beklemek istemeyenlerin belirtilen numara üzerinden (Whatsapp da kabul ediliyor) otogarda hazır oluş saatlerini isim soy isim ve kişi sayısı bilgisi ile en az 1 gün öncesinden bize iletmenizi rica ediyoruz.

Bu şekilde bizimle bilgi paylaşanların Beyağaç’a vardığında hiç beklemeden araç değiştirerek Topuklu Yaylası’na ulaşımı da sağlanmış olacaktır.

Bu hizmetten yararlanmayacak olanlar için, Beyağaç ile Topuklu Yaylası arasındaki ulaşım ilçe içi minibüslerle sağlanmaktadır. Her gün Topuklu Yaylasından Beyağaç’a saat 15.00 gidiş, saat 17.00 dönüş olacak şekilde servis kaldırılacaktır. Ulaşım ücretleri şu şekildedir (şoföre verilecektir)

 • Denizli – Beyağaç : 23.5 TL. (bekleme yapmadan özel servisle gelmek isteyenler için 40 TL.),
 • Beyağaç – Topuklu Yaylası (etkinlik alanı) 15 TL.

Önceden Kalebey YEG ile yukarıda verilen telefon numarası üzerinden iletişime geçen veya Kalebey tarafından aranıp organizasyonu ayarlayanlar için Denizli merkezden doğrudan etkinlik alanına kaldırılacak araçların ücreti 40 TL’dir. Dönüşünüzü de aynı ücretleri göz önüne alarak planlamanızı öneririz.

Etkinlik Alanında Hangi Hizmetlerden Faydalanacağım?

 • Alanda kurulacak 2 jeneratör ile teleskop sahiplerine ve katılımcıların basit elektrik gereksinimleriyle sınırlı kalmak (telefon şarjı vb.) şartıyla elektrik hizmeti verilecektir.
 • Programda belirtilenecek sunumlarda kullanmak üzere 500 kişilik ses sistemi, projeksiyon sistemi ve sunum ortamı kurulacaktır.
 • 15 adet tuvalet kurulacak olup kullanım için 1 TL ücret alınacak ve temizlik hizmetleri temin edilecektir.
 • Şenlik boyunca her türlü yeme içme ihtiyacınızı alanda kurulacak olan, yörede yaşayanların satış yapacağı stantlardan gerçekleştirebilirsiniz (menü zenginliğimize güveniyoruz).
 • Denizli’den itibaren afişlerle tanıtım yapılacak, ulaşım rotaları üzerinde yönlendirici tabelalar yerleştirilecektir.
 • Hizmet verecek bir revir odasının yanı sıra gün boyu doktoru ve hemşiresi bulunan bir ambulans olası sağlık sorunlarına karşı hazır bulundurulacaktır.
 • Küçük katılımcılarımız için yapılacak yarışmalarda başta teleskoplar olmak üzere sürpriz hediyeler verilecektir.
 • Yine çocuklarımız için kurulacak atölyelerde gerekli malzemeler tarafımızdan temin edilecektir.
 • Program boyunca kurulacak atölyeleri de kapsayacak şekilde tüm etkinlik programı kısa süre içinde ayrıca ilan edilecektir.

Etkinlik Alanına Girişim Nasıl Olacak?

 • Etkinliğimizi hijyeni ve güvenliği sağlamak adına pandemi tedbirlerine göre gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla yayla girişinde herkes “Kamp Resepsiyon Sorumlusu”na T.C. Nüfus Cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi gösterecek (başka kimlik kartları kabul edilmeyecektir) ve “Topuklu Yaylası Konaklama Kartı’nı dolduracaktır.
 • Ayrıca girişte HES kodu kontrolü de gerçekleştirilecektir. Gözlem şenliğinde diğer katılımcılara rahatsızlık verilmemesi amacıyla alana giriş için son saat 20.00’dir, bu saatten sonra alana gelenler ancak araçlarını yayladan görünmeyen bir mesafede bırakıp geriye kalan yolu yürüyerek girmeleri şartıyla kabul edilecektir.

Nerede Konaklayabilirim?

 • Konaklama herkesin beraberinde getireceği çadırlarda gerçekleştirilmesi esastır. Bununla birlikte “yer bulunması durumunda” etkinlik alanında bulunan bungalowlarda konaklamanız da mümkündür.
 • 2 Kişilik tasarlanan bu bungalowlarda oda ücreti günlük 200 TL’dir.
 • Daha fazla konfor isteyenler için 20 km. mesafede olan “Hanay Evleri”nde konaklama ücreti kahvaltı dahil 2 kişilik odada günlük 300 TL, 3 kişilik odada günlük 420 TL’dir.
 • Her iki konaklama opsiyonunda da rezervasyonlar 15 Temmuz 2021 tarihinden itibaren açılacaktır.

Etkinlik Alanında Uymam Gereken Kurallar ve Bilmem Gereken Neler?

 • Çadırlar ve araçlar kaosun engellenmesi için belirtilen alanlarda konumlandırılmak durumundadır. Sahada size yer gösterilecektir.
 • Şenlikte kendi aracınızla giriş çıkışınız 20.00 – 05.00 saatleri arasında ışık disiplinini sağlamak amacıyla yasaktır, buna göre planlarınızı yapmanızı rica ediyoruz.
 • Alanda gözlem kalitesini sağlamak için, ışık yakmanız gerektiği durumlarda sadece kırmızı ışık veren kafa lambası ve fenerler kullanmak serbesttir, telefon ışıklarınızı, beyaz fenerlerinizi kullanmak istiyorsanız alanda size ücretsiz temin edilecek kırmızı malzemeleri size gösterileceği şekilde takarak kullanmanız zorunludur.
 • Etkinlik boyunca ateş ve mangal yakılmayacaktır. Sıcak yiyecek ihtiyacınızı 24 saat alanda size sunulacak ücretli yemek hizmetlerinden faydalanarak karşılayabilirsiniz.
 • Covid-19 pandemi tedbirleri kapsamında belirlenen kurallar, kişisel temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulması zorunludur.
 • Geceleri soğuk gündüzleri ise sıcak olmasını bekliyoruz. Güneş kreminin yanı sıra bol miktarda sıcak tutacak kıyafet bulundurmanız önerilmektedir.
 • Özellikle ilk kez katılacaklar için Ağustos ayında yaylada gecelerin ne kadar soğuk olabileceği sizi şaşırtabilir mutlaka tedarikli olunuz.

Etkinlik Kimlerin Desteğiyle Gerçekleştiriliyor?

Bu organizasyon, Kalebey YEG ve Beyağaç Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilecektir. Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği (www.kalebeyyeg.com), Avrupa Birliği desteğiyle Kale ve Beyağaç ilçelerinde hizmet verecek şekilde 2019’da kurulmuştur ve yörenin kırsal kalkınması amacıyla faaliyet göstermektedir.

Organizasyonun yürütülmesi için çoğunluğu öğrenciler ve işsiz gençlerden oluşturulacak ekipler sahada faaliyet gösterecek ve bu güzel etkinlikten herkesin memnun ayrılması için çalışacaktır. Tüm katılımcılarımız ve emek verenlerimiz için güzel bir etkinlik olmasını diliyoruz.

Etkinlik Afişi

Sandras Gökyüzü Gözlem Şenliği

Resim-Sandras Gökyüzü Gözlem Şenliği Afişi.

 

GÜNCELLEME: ETKİNLİK İLERİ BİR TARİHE ERTELENMİŞTİR – 04.08.2021

Beğen  22
Mert KOÇER, TA4AXB
Yazar

Öğretmen ve amatör astronom. Dünyadaki Mars Projesi (DMP) gönüllüsü ve astronomi danışmanı. Kuşadası MARS-09-1 Üssü lideri. (Mars on Earth Project Community volunteer and Astronomy Consultant. Kusadasi Base of MARS-09-1 Leader. Callsign: TA4AXB)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 8 )
 1. Avatar
  • Avatar
 2. Avatar
 3. Avatar
  • Avatar
 4. Avatar
  • Avatar