Menu

ÖYLER & MoEP Arasında İşbirliği ve Sponsorluk Anlaşması İmzalandı

02 Temmuz 2022’de ÖYLER firmasının yöneticisi ve firma bünyesindeki farklı girişimlerde görevli mühendis mimar ekibi Çanakkale ili Gelibolu ilçesinde bulunan Mars on Earth Project (MoEP) – Analog Mars Araştırma İstasyon alanını ziyaret etti.

Erken saatlerde İstanbul ilinden yola çıkan ÖYLER teknik ekibi ile önceden planlandığı gibi saat 09.45‘te Gelibolu’da buluşma sağlandı.

Misafirlerimizin kısa bir süre dinlenmeleri ve yol yorgunluklarını atmaları için, yerel sponsorlarımızdan Onbuçuk Cafe’nin deniz manzaralı nezih ortamında mola verildi. Ekiple birlikte yapılan, uzun soluklu ve keyifli kahvaltı neredeyse yapılacaklar ve gelecek hedefler konusunda görüşme şeklinde geçti.

Saha İnceleme ve Mühendislik Çalışmaları

Dinlenme molasından sonra hep birlikte MoEP Analog İstasyon bölgesine geçildi. Tüm ekibin iş güvenliği kapsamında baret ve yeleklerini giymesinden sonra birlikte saha ön incelemesi yapıldı. İncelemede;

  • Yerinde saha durumu gözlenerek yapıların teknik incelemeleri yapıldı,
  • Mevcut yapıların statik sistemlerinin durumu, malzeme kaliteleri irdelenerek durum analizleri için teknik veriler toplandı,
  • Yapılması planlanan iç-dış mekanlar için mimari ince işler keşfi ile mekanik ve elektrik alt sistemler için teknik incelemeler yapıldı,
  • Ofis çalışması sonrası yeni durum için gerekli inşai faaliyetler, metrajlar, keşif listeleri ile tüm yapının bitmiş 3D katı modelleri oluşturulması planlandı.

ÖYLER ve MoEP Arasında Sözleşmeler İmzalandı

Teknik ön inceleme çalışmalarından sonra katılımcılarla birlikte bir toplantı yapıldı.

Toplantıda ekipte yer alan personel ile ÖYLER arasında, ÖYLER ile de MoEP arasında “Gizlilik ve İfşa Etmeme Sözleşmesi” imzalandı.

Toplantının ikinci bölümünde ise; yapısal-mimari tasarım çalışmaları ve sponsorluk desteği konusunda ÖYLER ile MoEP arasında “Hizmet Satın Alma Sözleşmesi” imza altına alındı.

İmza prosedürlerinin tamamlanmasının ardından söz alan ÖYLER adına firma yöneticisi Cihan ÇELİK ;

“Ülkemiz adına çok kıymetli adımlar atmak üzere bir araya gelmiş ekibinizi kutluyor ve projenize bizim de destek vermemize imkan sağladığınız için çok teşekkür ediyoruz.

Sürdürülebilir bir gelecek ve Dünya’mızın ekosisteminin korunması için ÖYLER bünyesinde yürüttüğümüz çalışmalar; bu projeyle birlikte bir üst seviyeye çıkarak artık daha anlamlı hale gelmektedir. Gidilecek çok yolumuz, çalışacak çok günlerimiz var.

Dileriz, bu projede çok daha katma değerli çalışmalarda bulunarak, bizden sonraki nesillere bu bayrağı aktarmanın gururunu yaşayacağız.

Projeniz, çalışmalarınız ve yapabileceklerinizden dolayı son derece umutvari olduğumuzu ve projenizde daimi olarak destekçiniz olmayı temenni ettiğimizi bildirmek isteriz”  ifadelerine yer verildi.

MoEP adına ise konuşan kurucu ortaklardan Ruha USLU tarafından ise;

“MoEP olarak; bir süredir görüşmelerimizin devam ettiği değerli Cihan Bey ve ÖYLER ekibini, istasyonumuzun ilk adımlarda burada görmekten çok mutlu olduğumuzu ifade etmek isteriz.

MoEP olarak her zaman konusunda uzman, hatta en iyi oluşumlarla birlikte işbirliği yürütmeye gayret ediyoruz ki; ÖYLER’in çalışma alanları, hedefleri ve istasyonda bizim de tanık olduğumuz çalışma disiplini ile seçimimizde doğru bir karar verdiğimiz aşikar.

Ülkemizde kendi alanında tek ve örnek olacak hedeflere sahip MoEP, uzay araştırmalarının yanında; içinde yaşadığımız ve nefes aldığımız Dünyamızın, milyarlarca yıldızdan oluşan evrende şimdilik tek yuvamız olduğunun farkındadır.

Bu nedenle sürdürülebilirlik, ekolojik denge, geri dönüşüm, suyun ve doğanın korunması konularını da insani bir sorumluluk kapsamında kırmızı çizgimiz olarak görüyoruz.

Analog istasyonumuzun teknik iç-dış tasarımına ait ana ister ve kriterlerini paylaştığımız ÖYLER ile birlikte yapılacak çalışmalar da yine bu doğrultuda gerçekleştirilecek.

Standart yapı kriterlerinin yerini ÖYLER’in uzman ekibi tarafından dijital ortamda tasarlanmış modern yapısal tasarımlar alacak. Analog astronotlarımızın güvenliği ve konforu da bu modüler tasarımlarla bütünleşecek.

Devamlılık gerektiren ve uzun soluklu yeni ufuklara yelken açacağına inandığımız işbirliği süresince; imzalanan sözleşmeler kapsamında taraflar birbirlerinin deneyimlerinden, araştırma süreçlerinden ve geri bildirimlerinden maksimum derecede faydalanacaklar.

Yapılan bu çalışma,  bir özel sektörün amatör bilim ve uzay çalışmalarına katkısı ve desteği bakımdan da örnek teşkil edecektir. İşbirliğimiz güzel ülkemize ve taraflara hayırlı olsun” sözlerine yer verildi.

Bilgilendirme

Değerli okuyucularımız; şu an MoEP ekibi ve gönüllülerimizle yoğun bir çalışma içerisindeyiz.

Proje kapsamında yaşanacak gelişmeler zaman zaman web sayfamız ve sosyal medya adreslerimizden yayınlanacaktır.

Teşekkür

Yoğun iş programlarına rağmen MoEP’in zorlu yolculuğunun gelişimi için harcadıkları emek ve desteklerinden dolayı Cihan Bey nezdinde ÖYLER ve değerli personeline bir kez daha teşekkür ederiz.

Beğen  5
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )
  1. Avatar
  2. Avatar