Menu

MoEP ve Altair Arasında İyi Niyet Anlaşması İmzalandı

Altair İnsansız Araç Sistemleri, Uzay Hukuk Derneği ile MoEP arasında 18-19 Mart 2024 tarihlerindeki görüşmeler sonucu bir İyi Niyet Protokolü (Memorandum of Understanding-MoU) imzalandı.

Bu anlaşma, Altair’in uzay hukuku, astrofotoğrafçılık, insansız araçlar, uzay ve doğa gözlemi gibi alanlara yönelmiş çalışmalarından gelen deneyimiyle, MoEP’in Mars keşfi, uzay araştırmaları, amatör uydu ve radyoastronomi gözlem alanındaki güçlerini birleştirmesini amaçlamaktadır.

Anlaşma kapsamında, taraflar arasında bilgi paylaşımı, uzmanlık alanlarında eğitim ve seminerler düzenleme, ortak projeler geliştirme ve uzay teknolojileri konusunda toplum bilincini artırmaya yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Özellikle genç neslin astronomi ve uzay bilimleri başta olmak üzere doğa bilimleri ve uzay faaliyetlerine yönelik farkındalık seviyesinin ve teknik kapasitesinin geliştirilmesi ve bu alanların hukuki yanlarına dair bilgilerin genç profesyonellere aktarılması amaçlanmaktadır.

MoEP ve Altair, bu iş birliği ile toplumda uzay teknolojileri ekosistemini genişletmek, uzay araştırmalarına olan ilgiyi artırmak ve geleceğin uzay keşiflerine katkıda bulunmak için birlikte ve kararlılıkla çalışacaklardır.

Altair İnsansız Araç Sistemleri Uzay ve Hukuk Derneği

Ankara merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren, bilim ve teknolojik gelişmeleri takip eden ve bunların hem teknik hem hukuki yönlerinde çalışmalar yürütmek üzere 2022 yılında kurulmuş olan bir sivil toplum örgütüdür.

Altair bugüne dek uzay hukuku, insansız araç sistemleri, blokzincir teknolojileri, metaverse, uzay ve doğa fotoğrafçılığı, kampçılık vb. pek çok alanda çalışmalar yürütmüş, üyelerinin alana ilgisini sosyal faaliyetlerle bilimsel faaliyetleri zaman zaman birleştirerek artırmaya çalışmıştır.

Altair, 2022 ve 2023 yılında Moon Village Association tarafından Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Ofisi (UNOOSA) teşvikiyle açılan Uluslararası Ay Günü Küresel Etkinlik Çağrısına sunulan projeler içerisinde iki yıl üst üste Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanan iki kuruluştan biri olmuştur.

Bugüne dek uzay faaliyetlerini Ay temelli sürdürmüş olan Altair, MoEP iş birliği sonrası Mars çalışmalarına ve uydu projelerine de yönelme yönünde irade göstermiştir.

Beğen  9
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)
  1. Avatar