Menu

MoEP Öğrencileri Uzay Biyolojisi ile Tanıştırıyor

Mars on Earth Project (MoEP); ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin uzay bilimlerine olan merakını ve ilgisini desteklemek üzere hazırlanan MoEP sosyal sorumluluk projesi kapsamında, 28 Aralık 2022 günü Özel Erol Altaca Okulları‘nda misafir edildi.

moep uzay biyolojisi 1

Resim-1. Öğrencilerle yapılan çalışmadan bir kesit. (Image Credit: MoEP)

Etkinlik, MoEP-Biyoloji Takım lideri Tuğçe CELAYİR’in desteği ile gerçekleştirildi.

Farklı yaş gruplarından öğrencilere; uzay biyolojisi ve Mars çalışmaları hakkında seminer verilerek öğrencilerin merak ettikleri sorular yanıtlandı.

Öğrencilere ilk yöneltilen soru uzayı neden merak ettikleri idi. Bu soruyu cevaplarken; insanlığın uzaya olan ilgisinin, yüzyıllar öncesinden beri süregelen bir tutku ve merak kaynağı olarak zihinlerimize yer etmiş durumda olduğu ve aslında atalarımızdan bu duygu miras alan bizlerin hala gözlerimizi gökyüzüne çevirmekte ve bilinmezliklerle dolu evreni keşfetme arzusu duymakta olduğumuzu anladık.

Her yaştan öğrencinin aklında aslında aynı soru yer ediyordu;

“Biz insanların evi olan Dünyanın ötesinde neler var?”

Aslında; gökyüzünde, uzaklardaki arayışımız bu sorunun üzerine inşaa edilmiş durumdadır.

Tarih boyunca insanlığın uzay alanındaki ilerleyişinden başlayarak; uzay çalışmalarının günlük hayatımızı etkileyecek teknolojilerin doğuşuna imkan vermesi, Mars gezegenindeki geleceğimiz ve bu doğrultuda ilerlerken kilit rol oynayacak olan uzay biyolojisi çalışmalarından bahsedildi.

Uzay biyolojisi; 1947 yılında, meyve sineklerinin V-2 roketi ile ilk kez uzaya gönderilmesi ile başlayan bir yolculuktur. O günden bu yana geçen 75 yılın ardından bizler çok şey öğrendik.

Uzay çalışmalarında ve uzay görevlerinde biyolojinin önemini anladık ve biz canlıların uzaydaki geleceği için cevaplanması gereken birçok soru ile karşılaştık.

Öğrendiğimiz en önemli nokta ise, daha öğrenecek çok şeyimiz olduğuydu. Bu doğrultuda; güncel uzay biyolojisi çalışmalarından, bitki uzay biyolojisinden ve en önemlisi öğrencilerin bir astrobiyolog olmaları yolunda ne gibi adımlar izlemeleri gerektiğinden bahsedildi.

Genç ve çocuk nesillerin; bilime ve mühendisliğe yönlendirilmesi, bu alanı tanımalarının sağlanması ve başarabileceklerine dair inançlarının desteklenmesi için MoEP olarak bizler çalışmaya devam edeceğiz.

moep uzay biyolojisi 2 1

Resim-2. Eğitim sonunda öğrencilerimizle birlikte bir anı fotoğrafı çekmeyi de unutmadık. (Image Credit: MoEP)

Etkinlik kapsamında, MoEP’i misafir eden Özel Erol Altaca Okulları’na teşekkür ediyoruz. Hedefimiz çok daha fazla okula ulaşarak, çok daha fazla öğrenciyi uzay bilimleri ile tanıştırmaktır.

Gerçekleştirilen seminer kapsamında, öğrencilerin rol model alabilecekleri başarılı astronotların sözlerine yer verildi.

Beğen  11
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir