Menu

MoEP-İlk Sanal Mars Görevi

MoEP’in ilk Sanal Mars Görevi; 02-08 Ocak 2023 tarihleri arasında 7 SOL olarak gerçekleştirilecektir. Tamamı kadın bilim insanlarından oluşan bu görevde, MoEP gönüllüsü biyolog ve bitki bilimciler yer alacak.

Diğer istasyonlarda gerçekleştirilen sanal görevlerden farklı olarak; MoEP Sanal Mars Görevinin ifasında, gerçek amatör uydu ve diğer dijital haberleşme sistemleri kullanılacak olup, kendi içinde ilkleri de barındıracaktır.

Görev, bilimsel içeriğinin yanı sıra, amatör telsizcilik haberleşme altyapısının kullanılmasıyla ileride gerçekleştirilecek olan MoEP-Analog Mars Araştırma İstasyonu görevleri için de bir test niteliği taşıyacaktır.

Çalışma kapsamında; gelecek Mars misyonlarında yer alması öngörülen ve en önemli konuların başında gelen astrobiyoloji çalışmaları hakkında raporlar sunularak, uzay bilimleri ve astrobiyoloji alanında farkındalık yaratılması amaçlandı.

Mürettebat aynı zamanda kendi çalışma disiplinleri dışında kalan konularda da MoEP tarafından bilgilendirilecek.

Kurgu ve Gerçek Bir Arada

MoEP Sanal Mars Görevlerinin simüle edilebilmesi amacıyla; öncelikli olarak mevcut Dünya-Mars haberleşme sistemleri kurgulandı ve senaryolar oluşturuldu.

Akabinde, Finlandiya ve Almanya’da bulunan MoEP-Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonları bu senaryolara dahil edildi ve gerçek anlamda uydu haberleşmesinin yapılabilmesi sağlandı.

Es’hail 2/QO-100 Uydusu ve Türk Amatör Telsizcileri

Kendi alanında ilkleri barındıran ve örnek olacağına inandığımız bu çalışmada, tüm kalbimizle isterdik ki; hali hazırda yeterli imkan ve kabiliyetlere sahip Türkiye’deki amatör telsiz istasyonlarını da kullanabilelim.

Bu uydu haberleşmesi için gerekli olan ve tüm dünyada radyo amatörlerinin kullanımına açık olan, ancak ulusal band planımızda yer alan 2.4GHz UPLINK frekansı; yasal olarak Türk radyo amatörlerine açık olmadığı için, bu faaliyet kapsamında kullanılan uyduya Dünyada sadece Türkiye’de bulunan amatör telsizciler sinyal gönderememektedir. DOWNLINK frekansında yasal bir kısıtlama olmadığı için, şu an için sadece izleme yapmakla yetinmek durumunda kalıyoruz.

Uzay konusunda atılım yapmaya çalıştığımız bu günlerde mevzuat düzenlemelerinin de ulusal atılımlarımızın hızına yetişebilmesini ümit ediyoruz.

MoEP-Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonları

Finlandiya’daki Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonumuz; Sanal-Derin Uzay Ağı’nı (Virtual-Deep Space Network (V-DSN)) temsil edecek ve Dünyadan gönderilecek olan talimatları Mars Uydu Yer Kontrol İstasyonuna aktaracak.

Almanya’da bulunan Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonumuz; (Virtual-Mars Satellite Ground Control Station (V-MSGCS)) ise; V-DSN tarafından iletilen video mail formatındaki talimatları Es’hail 2/QO-100 uydusu üzerinden alacak ve görev mürettebatına ulaştıracak. Aynı şekilde günlük olarak Sanal Mars Görev mürettebatı tarafından oluşturulan raporları ise V-DSN’e aktaracak.

Senaryoda gelen Sanal-Mars Güvercini Haberleşme Uydusunu (Virtual-Mars Pigeon Orbital Satellite (V-MPOS)) ise; gerçek dünyada AMSAT-DL tarafından geliştirilen ve uzun süredir başarılı bir şekilde 36.000 km. yörüngede görev yapan Es’hail 2/QO-100 uydusu simüle edecek.

Es’hail 2/QO-100 Aktivitesi  D-ATV Frekanslarımız

qo100 fre

Kullanabilecek WebSDR Adresleri

Gelecek görevlerdeki uydu çalışması için yeterli donanıma sahip olmayan radyo amatörleri dilerlerse bazı faaliyetleri aşağıda adresi verilen WebSDR adresleri üzerinden takip edebilirler.

Daha önce konuyla ilgili tecrübeniz yok ve kendi donanımınız ile bu uyduyu izlemek istiyorsanız buradaki bağlantıda yer alan detaylı yazımızı okuyabilirsiniz. WebSDR kullanmak isterseniz daha önceki çalışmalarımızdaki örnek videolara bakabilirsiniz.

V-DSN’nin Günlük Talimat, V-SGCS’nin Günlük Rapor Gönderim Zamanları

Her gün 16.00 (UTC) – Dünya’dan Mars’a (V-DSN) günlük talimat aktarım. 1080p çözünürlük, süre 30 saniye – 1 dakika ve 5 dakika sonra bir kez tekrarlanır.

Her gün 21.00 (UTC) – Mars’tan Dünyaya (V-SGCS) günlük rapor aktarım. 1080p çözünürlük, süre 30 saniye – 1 dakika ve 5 dakika sonra bir kez tekrarlanır.

Radyo Amatörleri – Aktivite Takip ve Özel Anı Sertifikası

Günlük olarak Dünyadan gönderilecek sanal video mail talimatları ve mürettebat tarafından gönderilen günlük video mail raporlarını Es’hail/Q0-100 uydusu üzerinden siz de takip edebilirsiniz.

Bir amatör haberleşme uydusu olan Es’hail 2/QO-100; Dünyada ilk kez bilim insanları ve radyo amatörleri ile birlikte ortak bir amaç için kullanılacak. Bu nedenle radyo amatörlerinin özel aktivite-anı sertifikasını kaçırmamasını öneririz.

Bu video aktarım görevlerinde sertifika alabilmek için 7 günlük (7 SOL) görev boyunca aynı görev günü içerisinde 2 farklı ekran görüntüsü almanız yeterlidir. Ekran görüntüsü detayları aşağıda belirtilmiştir.

1’nci Ekran Görüntüsü

Finlandiya’da bulunan MoEP-Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonunda OH2CAV ve/veya OH2UDS çağrı işaretli Türk operatörlerimiz tarafından gönderilen video mail mesajının ekran görüntüsü.

2’nci Ekran Görüntüsü:

Almanya’da bulunan MoEP-Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonunda DL2IE çağrı işaretli Türk operatörümüz tarafından gönderilen video mail mesajının ekran görüntüsü.

Sertifika İçin Katılım Formu

Bu form; sadece lisanslı radyo amatörleri içindir ve 2-8 Ocak 2023 tarihleri arasında kullanılabilir. Aşağıdaki formu kullanarak ekran görüntülerini amatör telsiz çağrı işaretiniz ve isminiz ile birlikte gönderebilirsiniz. Formda yazıda da belirttiğimiz şekilde 2 adet resim yükleme alanı mevcuttur. Forma yüklenecek ekran görüntüleri sadece *.jpg, *.png veya *.bmp formatında olabilir.

Katılımcı Formu

Sanal Mars Görevi – Anı ve Biniş Bileti Aktivitesi

Sanal görevde bizimle birlikte Mars’a gitmek istemez miydiniz? Sanal görevinde yer alan mürettebatı manen desteklemek adına, aşağıda paylaşılan sayfa adresine giderek kendinize online sanal bir bilet oluşturabilirsiniz. Her sanal görev için ayrı bir bilet çalışması olacaktır.

Biniş Bileti Oluştur

Bu anı bileti oluşturma ekranında yazacağınız yorumlar, görev başlangıcındaki ilk toplantıda toplu olarak Sanal Mars Görev Komutanına teslim edilecektir. Form, uluslararası katılımcılara açık olduğu için özel Türkçe karakterleri kullanmadan veya İngilizce yazmanızı öneririz.

Formdaki tüm alanların doldurulması gerekir. Acele edin ve görevin başlayacağı 02 Ocak 2023’ten önce biletinizi oluşturun, heyecanımıza siz de ortak olun!

MoEP-Sanal Mars Görevi Armalı Tişört Çekiliş Aktivitesi

Sanal Mars Görevi Biniş Bileti oluşturanlar arasında, Türkiye’de ikamet eden takipçilerimiz aynı zamanda bir çekiliş hakkı da kazanacaklar. Kurallarımız arasında sosyal medya adreslerimizi takip etme ya da beğeni bırakma gibi bir zorunluluk yok. Bunu sizin takdirinize bırakıyoruz.

Çekilişe katılmak için bilet oluşturma formundaki bilgileri tam olarak doldurmanız ve biletinizi oluşturmanız yeterlidir. Bu çekilişi, ilgiye göre gelecek görevlerde de gelenek haline getirmeyi düşünüyoruz.

Görev sonunda yapılacak çekilişte bir asil, bir de yedek kazanan belirlenecek, kazanan kişiye üzerinde Sanal Mars Görev armalı bir tişört hediye edilecektir.

Kazanan takipçi ile e-posta adresi üzerinden iletişime geçileceği için bilet oluşturmadan önce e-posta adresinizin doğruluğunu kontrol ediniz. 7 gün içerisinde kazanan asıl kişi tarafından, MoEP tarafından gönderilen iletişim mesajına cevap verilmemesi durumunda, tişört yedek talihliye gönderilir. Tişört bedeni çekilişe katılımda önemli değildir, kazanan kişi ile e-posta aracılığı ile iletişime geçilecek ve kendisinin talep ettiği bedende bir tişört hazırlanacaktır.

Sürpriz Bir Aktivite Daha!

MoEP olarak; her daim heyecanımızı ve çalışmalarımızı sizinle paylaşmak, çalışmalarımızın akabinde bizlere destek olan takipçilerimizle, günün anlam ve önemine ithafen küçük de olsa anı hediyeleri paylaşmak istiyoruz.

Yukarıda anlatılan anı bileti çalışmasını daha da heyecanlı hale getirmek adına, size başka bir sürpriz daha hazırladık. Üstelik, ayrıca bir şey yapmanıza gerek kalmadan. Biniş bileti oluşturduğunuzda Sanal Mars Görevimizde mürettebatla Mars’a giden bir kolonisti temsil etmektesiniz.

Bildiğiniz üzere, Mars gezegeni 2 yılda bir Dünyaya en yakın konuma gelmektedir ve bu nedenledir ki; uzay araçları bu zaman penceresi içerisinde fırlatılır. Bu bileti oluşturduğunuz tarihten tam 2 yıl sonra, Mars’a gittiğiniz bu sanal görevin tamamlandığı ve Dünyaya geri döndüğünüz varsayılacaktır. Bu desteğinizi ve sizi iki yıl sonra da hatırlamamızı istemez miydiniz?

Özetle; gerçek zaman dilimini kurgu ile birleştirip tam iki yıl sonra size göreve katılımınızla ilgili özel bir Anı ve Katılım Sertifikası göndereceğiz. Bu nedenle formda mutlaka eposta adresi belirtmelisiniz ve uzun süreli, aktif kullandığınız bir e-posta adresi kullanmaya özen göstermelisiniz.

Sanal Mars Görevi Tanıtım Videosu

Sanal görevin tanıtımı için hazırlanan videoyu izlemenizi öneririz. Çalışmaya yönelik birçok detay videoda yer almaktadır. Dilerseniz videoyu Türkçe veya İngilizce alt yazılı olarak da izleyebilirsiniz.

Sanal Mars Görevi Sponsoru

MoEP-Sanal Mars Görevi BURAK-I; ÖYLER firması sponsorluğunda gerçekleştirilmektedir.

Beğen  14
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir