Menu

MoEP 2’nci Sanal Mars Görevi: MACONDO

Mars on Earth Project (MoEP); başarıyla tamamlanan ilk Sanal Mars Görevi BURAK-1’in ardından ikinci seriyi; uluslararası işbirliği kapsamında MoEP-Kolombiya takımının katılımıyla 3-9 Nisan 2023 tarihlerinde gerçekleştirecektir.

Görev komutanı tarafından seçilen “MACONDO” görev kodu ile gerçekleştirilecek SMG’de astro-jeoloji teması işlenecektir. Mürettebat; jeoloji, elektronik haberleşme, tıp, mağara bilimi ve biyoloji alanlarından lisans öğrencisi ve uzmanlardan oluşmaktadır.

SMG’lerinin tüm alt yapısı (planlama, kurgu, senaryo, video ve görseller, haberleşme, uygulamalar) MoEP tarafından geliştirilmiştir ve bu kapsamda sanal görevin simüle edilebilmesi amacıyla Dünya-Mars haberleşme sistemleri kurgulanmış ve senaryolar oluşturulmuştur.

moep sanal mars iletisim

Akabinde Finlandiya ve Almanya’da bulunan MoEP-Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonları söz konusu senaryo kurgusuna dahil edilerek, sanal görevde gerçek uydu haberleşmesinin yapılabilmesi, mürettebatın günlük görev kodlarını alması ve geri bildirimleri için gerçek uydu üzerinden koordine edilmiştir. Bu kapsamda;

1. Finlandiya’daki Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonumuz; Sanal-Derin Uzay Ağını (Virtual Deep Space Network-VDSN) temsilen ve Dünya’dan gönderilecek olan talimatları Sana Mars Uydu Yer Kontrol İstasyonuna (VMSGCS) aktaracaktır.

2. Almanya’da bulunan Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonumuz ise; Sanal Mars Uydu Yer Kontrol İstasyonunu (Virtual Mars Satellite Ground Control Station –VMSGCS) temsilen VDSN tarafından iletilen video mail formatındaki talimatları gerçek QO-100 uydusu üzerinden alacak ve görev mürettebatına ulaştıracak, günlük olarak Sanal Mars Görev mürettebatı tarafından oluşturulan raporları da tekrar VDSN’e aktaracaktır.

3. Mars yörüngesinde bulunan ve kurgulanmış Sanal-Mars Güvercini Haberleşme Uydusunu (Virtual Mars Pigeon Orbital Satellite-VMPOS) ise; gerçek dünyada AMSAT-DL tarafından geliştirilen ve uzun süredir başarılı bir şekilde 36.000 km. yörüngede görev yapan QO-100 Es’hail 2  uydusu simüle etmektedir.

Sanal Mars Görevleri ve Radyo Amatörleri

Görev süresince, günlük olarak 2 video mesaj yayını gerçekleştirilecektir.

1’inci Video Mesaj Yayını zaman Penceresi

 • Finlandiya’da bulunan MoEP-Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonunda OH2CAV ve/veya OH2UDS çağrı işaretli Türk operatörlerimiz tarafından gönderilen video mail mesajını içermektedir.
 • Her gün 16.00 (UTC) – Dünya’dan Mars’a (VDSN) günlük talimat aktarım zamanıdır.
 • 1080p çözünürlük, süre 30 saniye – 1 dakika ve 5 dakika sonra bir kez tekrarlanacaktır.

2’inci Video Mesaj Yayını Zaman Penceresi

 • Almanya’da bulunan MoEP-Amatör Uydu İzleme ve Haberleşme İstasyonunda DL2IE çağrı işaretli Türk operatörümüz tarafından gönderilen video mail mesajını içermektedir.
 • Her gün 21.00 (UTC) – Mars’tan Dünyaya (VSGCS) günlük rapor aktarım zamanıdır.
 • 1080p çözünürlük, süre 30 saniye – 1 dakika ve 5 dakika sonra bir kez tekrarlanacaktır.

Es’hail 2/QO-100 Aktivitesi D-ATV Frekanslarımız

qo100 fre

Aktivite Takip ve Özel Anı Sertifikası

Sanal Mars Görev Serisi’nin bir parçası olan radyo amatörleri, QO-100 amatör uydusu üzerinden yayınlanacak olan Dünya-Mars haberleşmesini temsil eden video mesajları takip ederek “Aktivite Takip ve Özel Anı Sertifikası” almaya hak kazanabileceklerdir.

QO-100 amatör uydusu Dünyada ikinci kez “MoEP-Sanal Mars Görev Serisi” sayesinde bilim insanları ve radyo amatörleri ile birlikte ortak bir amaç için kullanılacaktır. Bu nedenle radyo amatörlerinin özel aktivite-anı sertifikası edinmelerini öneririz.

Sertifika almak için aşağıda belirtilen ve sadece lisanslı radyo amatörleri için geçerli bağlantı üzerinden forma ulaşıp, uygun şekilde doldurularak gönderilmesi yeterlidir. Form; 3-9 Nisan 2023 tarihleri arasında aktif kalacaktır.

Formu doldururken dosya yükleme kısmında; QO-100 üzerinden yayınlanan video mesajı yakaladığınızı ifade edebilecek nitelikte bir ekran görüntüsü yüklemeniz yeterlidir. Forma yüklenecek ekran görüntüleri formatları *.jpg, *.png veya *.bmp formatındadır. Lisanslı radyo amatörleri için sertifika başvuru formu için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Takip ve Sertifika Başvuru


Teşekkür

MoEP-Sanal Mars Görevi: MACONDO kapsamında aşağıda isimleri yazılı mürettebata görev öncesinde başarılar diliyoruz.

 1. Danna Camila Jaimes Fajarda (Görev Komutanı, Kolombiya)
 2. Esra Güzel (Uzay Hekimi, Türkiye)
 3. Juan David Ruiz Higuera (Araştırma/Laboratuvar Görevlisi, Türkiye)
 4. Ceyhun Ayverdi (CAPCOM Subayı, Türkiye)
 5. Batu Çolak (İletişim Subayı, Türkiye)
 6. Andrés Felipe Ortiz Ferreira (Mekanik Görevlisi, Kolombiya)
 7. Jhoan Sebastián Artunduaga Cuellar (Güvenlik Subayı, Kolombiya)

Ayrıca görev moderatörlerimize, operatörlere ve yardımcı ekibe de katkıları için teşekkür ediyoruz.

 1. Ruha Uslu, TA2IRU (SMG-Genel Planlayıcı)
 2. Barış Dinç, OH2UDS (Dünya, VDSN Operatörü)
 3. Burcu Aybak Dinç, OH2CAV (Dünya, VDSN Operatörü)
 4. İsmail Erdoğan, DL2IE (Mars, VMSGCS)
 5. Tuğçe Celayir (SMG Genel Moderatörü)
 6. Özden Sıla Yigit (SMG-2 Moderatörü)
 7. Samira Azra Üstündağ (SMG-2 Moderatörü)
 8. Rabia Kaçan (SMG-2 Görev Tasarımı Yardımcı Ekip Üyesi)

Sanal Mars Görevi:MACONDO Sponsoru

MoEP tarafından düzenlenen Sanal Mars Görevi: Macondo sponsoru Öyler firmasıdır. Desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Beğen  7
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)
 1. Avatar