Cem’in Rüyası

Bana Masal Anlat

Masalcı: Ali Kayra EKDEMİR, Şanlıurfa, 8 yaş.


Bir varmış, bir yokmuş. Cem adında bir çocuk varmış. Cem o gün çok mutluymuş. Çünkü en sevdiği arkadaşlarıyla doğum gününü kutluyormuş. Arkadaşları Cem’e doğum günü hediyesi olarak; hikaye kitapları, rengarenk toplar, arabalar ve kocaman oyuncak bir astronot getirmişler.

Cem içlerinde en çok oyuncak astronotu sevmiş. Çünkü Cem’in en büyük hayali bir astronot olup, uzaya ve diğer gezegenlere gitmekmiş. Cem o gece oyuncak astronotunu başucuna koyarak erkenden uykuya dalmış.

Rüyasında, oyuncak astronotu gerçek bir astronota dönüşmüş. Kendisi de onunla birlikte astronot giysilerini giymiş ve rokete binmişler. Roketin penceresinden baktıklarında hızla yükseldiklerini görmüş ve bu onu çok heyecanlandırmış. Yedi aydan biraz daha fazla süren yolculuğun sonunda Mars’a ulaşmışlar.

Mars tıpkı Dünya’mız gibi yuvarlak ama rengi kızılmış. Astronot Cem’e Mars’a kızıl rengi veren maddenin “demir oksit” olduğunu söylemiş. Cem Mars hakkında o kadar çok şey merak ediyormuş ki; bunlardan biri de Mars’ta bitki yetişip yetişmeyeceğiymiş.

Astronot Mars’ta uygun atmosfer olmadığından, yüzeyde hiçbir bitkinin yetişmeyeceğini ancak çok özel laboratuvarlar olursa yetişebileceğini söyleyince Cem çok şaşırmış.

Kızıl gezegende gezintilerini tamamlayıp bir başka gezegene doğru yola çıkmak üzere Mars’tan ayrılmışlar.


Mars Masalları Serisi’ne Dön

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )
  1. Avatar
  2. Avatar