Menu

Mars Masalları Etkinliği

Merhabalar. Yine çocuklara yönelik farklı bir etkinlikle karşınızdayız. Geçen sefer yaptığımız etkinlikte el becerilerimizi geliştirmiş, Mars’ta yaşamla ilgili hayal dünyamızda olanları, kağıt üzerine resimlerle ifade etmiştik. Şimdi biraz daha hayal gücümüzü çalıştıralım ve bu kez güzel bir Mars Masalı yazalım, ne dersiniz? Sonuçta bir çocuğu, en iyi bir çocuk anlayabilir değil mi? Oysa şimdiye kadar masal kitaplarını çocuklar için hep büyükler yazdı ve kurguladı. Düşünebiliyor musunuz? Bu etkinlik sonunda tamamını çocukların yazdığı bir e-masal kitabımız olacak.

Ailelere Küçük Tavsiyeler

Öncelikle resim etkinliğinde bizleri çok mutlu eden bir konuya değinmek isteriz. O da ailelerin yaşadığımız pandemi döneminde etkinlik sayesinde çocuklarla çok güzel zaman geçirdiklerini ifade eden geri dönüş mesajları ve yorumlarıydı. Aynı şekilde bu masal etkinliğinin de öyle olmasını umut ediyoruz. Masal etkinliğini yine el birliği ile güzelleştirecek üç unsurumuz; çocuklarımız, aileleri ve topluluğumuz olacak. Bunu beraber yapabiliriz.

Onları yazmaları konusunda cesaretlendirirseniz, hayal ettikleri masalları dinlerseniz emin olun birlikte zaman geçirmekten emin olun onlar çok mutlu olacaklardır. O masalını sizinle paylaşırken gösterdiğiniz ilgi ve takdir görmesi; onun aile içinde bir birey olarak dikkate alındığını fark etmesi açısından da önemli bir kazanım olacaktır.

Aileler bu etkinlikte pekala çocuklara yardımcı olabilirler, birlikte hayal kurabilirler. Mesela çocuklar daha önce göndermiş olduğu resme bakarak ona uygun bir masal da yazabilirler. Ancak sizlerden ricamız masalın konu ve içeriği konusunda onları doğrudan yönlendirmemenizdir. Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken hususları, onların anlayabileceği şekilde anlatarak yardımcı olabilirsiniz.

Bir masa etrafında kağıt-kalem kullanarak onların hayal dünyasında geçen konuyu birlikte şekillendirebilirsiniz. Masalın taslağının sonunda ortaya çıkacak, metnin masal gönderim web formuna yazılmasına veya oraya kopyalanmasına da tabi ki yardımcı olabilirsiniz.

Lütfen hayallerine ket vurmayın. Bırakın masalda kahramanları isterse jet motorsuz da uçsunlar, uzay elbisesi de giysin, istiyorsa pelerin taksın, isterlerse Mars ejderhaları da olsun masalında. Nasıl ki o ejderhayı düşünmüş, onu yenmenin de bir yolunu da mutlaka bulacak ve size da heyecanla anlatacaktır. Bazı küçük yönlendirmeleriniz tabi ki olacaktır, ancak onun söyledikleri hususlarda kati ve kesin bir dille “hayır, öyle olmaz” şeklinde değil, genelde onun onayına sunulacak ifadelerle yaklaşmanız önemli.

İlginç masallar

Masal Gönderim Zaman Dilimi

Her zaman “fikrim geldi, haydi bir masal yazayım” denmeyeceğinin farkındayız. Ancak ilhamın da ne zaman geleceği de belli olmaz değil mi? Bu nedenle süreyi makul tutmaya çalıştık. Süreyi daha fazla uzatmadık, çünkü bir sonraki etkinliğimiz de şimdiden hazır.

  • Etkinlik Başlama Zamanı : 19 Kasım 2020 Perşembe
  • Etkinlik Bitiş Zamanı: 20 Aralık 2020 Pazar

Katılım Şartları

Katılımcılar 6-18 yaş aralığında olmalıdır. Masallar herhangi bir yerde daha önce yayınlanmamış, herhangi bir yerden alıntı yapılmamış ve paylaşılmamış olmalıdır. Gönderilen ve yayınlanan masallarla ilgili ileriki dönemlerde ortaya çıkabilecek kopya ve/veya telif hakkı ihlallerinde Dünyadaki Mars Projesi Topluluğu sorumluluğu reddeder, yasal talep gelmesi durumunda masalı yayından kaldırabilir. Katılımcılar ve velileri; masalların Dünyadaki Mars Projesi Topluğunca web sayfasında veya sosyal medya hesaplarımızda yayınlanması, paylaşılması, e-kitap veya matbu hale getirilmesi konusunda izin vermiş ve telif haklarından feragat etmiş sayılırlar. Masallarda katılımcıya dair sadece ismin baş harfi, soyad ve şehir adı belirtilerek yayınlanacaktır ancak yazan kişi isterse rumuz kullanabilir.

Etkinlik Duyurusunu Arkadaşlarımla Paylaşabilir Miyim?

Tabi ki. Katılımcılar etkinliğin yapısı gereği birbirine rakip olmadığı için, onlarla da paylaşmanızda ve katılımlarını sağlamanızdan memnun oluruz.

Mars Masalları Nasıl Gönderilecek?

Önceki etkinlikte e-posta ile resimler gönderilmişti. Bu defa biraz daha pratik bir yöntem kullanacağız. Katılımcılar aşağıda linkini verdiğimiz masal gönderme formunu kullanarak masallarını daha hızlı bize ulaştırabilecekler.

Mars Masalları Nasıl İncelenecek?

Gönderilen Mars Masalları bir havuzda toplanacak ve süre bitiminde editörlerimizce tek tek okunup incelenecek. Örneğin anlam bozukluğu, kelime ve harf hataları gibi hususlar gözden geçirilecek, içeriğin anlam bütünlüğünü bozmadan masal üzerinde küçük düzeltmeler (çok gerekliyse ekleme/çıkartmalar da) yapılabilecek. Daha sonra küçük yaştan büyük yaş grubuna doğru alfabetik bir isim sıralamasına yerleştirilerek yayınlanacaktır. Bundaki amaç okuyucuların kendi çocuklarının yaşlarına uygun masallara daha kolay ulaşmasını sağlamaktır.

Tüm Mars Masallarına Nasıl Ulaşılacak?

Hazırlık işlemlerinin tamamlanmasından sonra gönderilen tüm Mars Masalları Dünyadaki Mars Projesi Topluluğu ekibince bir inceleme havuzuna aktaracak. PDF şeklinde bir kitapçık haline getirilecek olan bu masallar web sayfamız üzerinden ücretsiz olarak indirilebilecek şekilde tüm okuyuculara sunulacak.

Etkinlik Ödülü/Hediyesi Var Mı?

Çocukların her daim, sonunda ödül olan bir şeye ilgi duymalarını istemiyoruz. Bu nedenle etkinliğin önceki gibi bir ödülvari bir hediyesi olmayacak. Bu defa katılımcılar; kendileri, diğer katılımcı çocuklar ve ziyaretçilerimiz için hiç bir karşılık beklemeden bir şeyler üretmenin önemine vakıf olacaklar. Bu sayede karşılıksız iyiliğin ve başka insanlar için de güzel bir şeyler yapmanın tadına hep birlikte varmış olacağız. Ama tabi ki sonuçta bir “Mars Masalcısı” sertifikamız olacak.

Diğer yandan, ülkemizde güzel bir şeyler yapmak için mutlaka bir ödül sisteminin olmasına gerek olmadığını da hep birlikte göstermiş ve paylaşımcılık ruhunu korumuş olacağız. Çocuklar kendileri ile aynı yaşta diğer çocukların yazdığı masalları okurken heyecanla sonucunu merak edecekler, belki de uykudan önceki en çok beklenen, en eğlenceli an bu olacak.

Diğer Hususlar

Masal çevirileri mümkün mü?  Masalların başka dillere çevrilmesi konusunda şu an için yeterli imkanımız yok. Ancak sizler herhangi bir yabancı dil konusunda yeterli tecrübeye sahipseniz, dilerseniz çeviriler konusunda bizlere yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun yazdığı masalın çevirisini aynı masal gönderme bölümünü kullanarak yeni bir masal gibi bize gönderebilirsiniz. Bu neden önemli? Farklı dillere çevrilmiş masallar, yabancı çocukların da indirip okuması için web sayfamızda paylaşılabilir. Bu konuda diğer ülkelerde bulunan ve iletişimde olduğumuz Mars Topluluklarını da bu konuda bilgilendirebiliriz. Böylece çocukların masalları ülkemiz sınırları dışına da ulaşmış olur.

Masallar seslendirilebilir mi? Masallarımızı yapay zeka ile seslendirerek web sayfamızda yayınlayabilir ve imkanlar dahilinde indirilebilir ses dosyaları halinde sunabiliriz.

Veli Onayı Bu etkinliğe katılabilmek için veli onayı gerekli. Bunu bir sonraki adımdaki formda görebilirsiniz.


Çocuk Masalları

Başlayalım Mı?

Bir masal yazım bilgilendirme kılavuzu hazırlayarak sizlere yardımcı olmak istedik. Şimdi tanımları ve genel esasları birlikte inceleyelim.

Masal Nedir?

Olağanüstü olayların, olağanüstü kahramanlar aracılığı ile anlatıldığı, zaman ve mekan kavramları ile sınırlı olmayan  edebi sözlü anlatım türüne masal denir. Masal türü aslında sözlü edebiyat geleneğine ait olmasına rağmen, sonradan yazıya aktarılmıştır.

Masallarınızın Geçtiği Zaman Dilimi

Normalde masalın geçtiği zaman dilimi ve konuların geçtiği yer net olarak verilmez. Örneğin “Fi (bilinmeyen çok geçmiş bir zaman) tarihinde çok uzak diyarlarda…” gibi tabirler kullanılır. Ancak bu etkinlikteki amaç çocuklara uzay farkındalığı aşılamak olduğu için mekan olarak Mars, Dünya ve uzay temalarını kullanabilirsiniz.

Masallarınız Neleri İçermeli, Neleri İçermemelidir?

Masalın anlaşılabilirliğini arttırmak için kendinize konu hakkında düşünmek için biraz zaman tanıyın. Masalınızı nasıl yazacağınız konusunda size yardımcı olmak isteriz. Masalınızı yazmadan önce bu hususlara dikkat ederseniz hayal gücünüzü kelimelere daha iyi aktarabilirsiniz.

Öncelikle aklınıza geldiği şekliyle yani bir kurgusu olmayan masalın, başkaları tarafından okunmayabileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle hemen bir şeyler karalamak ve bilgisayara aktarmak yerine kendinize biraz zaman tanıyın. Bir kaç gün bu konuyu düşünün. Sonra beyaz bir kağıt ve kurşun kalem ile küçük küçük notlarınızı kağıda yazın. Düşünmeye ve karalamaya başladıkça yeni fikirler gelişecek ve bazı karalamaları silip güncellemek isteyeceksiniz.

Esas tema Mars Masalı olduğu için; Mars, Mars yolculukları, Mars uyduları, Mars’ta yaşanabilecek bir olay, Dünya-Mars bağlantılı bir konu, Mars’ta geçmiş ve gelecek zamanda bir konu olmalıdır.

Masalınız Şu Bölümlerden Oluşmalıdır

Masalınızın daha iyi anlaşılabilmesi ve daha çok okunabilmesi için şu bölümlere dikkat edilmelidir. Önce bir Word belgesinde bu başlıkları koplayalarak masalınızı orada yazıp düzenledikten sonra forma yapıştırabilirsiniz.

Konu Bölümü : Masalımızın bir konusu olmalı. Özetle masalda nasıl bir şey anlatacağınızı belirledikten sonra masalı en iyi anlatabilecek bir cümle seçerek masalınızın konusunu belirleyin.

Döşeme Bölümü : Masalın başında yer alan ve dinleyicinin dikkatini çekmek için tekerlemenin okunduğu bölümdür. Bu tür tekerlemeler genellikle bir masal içinde girişte, ortada ve sonda kullanılır.

Serim Bölümü : İlk bölüm (Döşeme) tamamlandıktan sonra bu bölümde masalda yer alan kahramanlar, yer tanımları, objeler ve kahramanlar hakkında bilgiler burada yer alır. Masalda geçen hikayemizin kahramanlarını belirleyerek devam edin. Bir masalda hangi kahramanlarınızın bulunacağına ve özelliklerine siz karar verin.

Düğüm Bölümü : Masalın geneli ele alındığında en uzun bölüm olup, anlatılmak istenen asıl olaylar bu kısımda geçmelidir.

Çözüm Bölümü : Düğüm bölümünde anlatılan olay veya olayların çözüldüğü, akabinde bir sonuca bağlandığı bölümdür. Sonunda hep iyilerin kazandığı bölüm olarak da adlandırılabilir.

Dilek ve Temenni Bölümü : Tüm anlatılanın sonunda iyi dilek mesajları verilerek masalın sonlandırıldığı bölüm olarak tamamlayın.

Masalı Son Kez Kontrol Edin

Sevgili çocuklar; masalınızın taslağını bitirdiyseniz şimdi sakin bir ortamda masalı baştan sona okuyarak kontrol edin ve gereken yerlerde düzeltmeler yapın. Tamamı büyük harflerle yazmayın, yazım hatalarını düzeltin. Daha sonra hazır olduğunuzda Mars Masalınızı aile büyüklerinden birine okuyarak onun da fikirlerini alın. Onların size bazı tavsiyelerde bulunması kabul edilebilir. Sonuçta bu bir yarışma değil.

Masalınıza Bir Resim Eklemek İster Misiniz?

Çocuklar hem resim çizmeyi, hem de bir masal yazmayı istemiş olabilirler. Bu nedenle çocuklar dilerlerse masallarını en iyi ifade edebilecekleri bir resmi de ekleyebilirler. Bu resim, editörlerimizce e-kitapçık üzerinde masalın ilk giriş kısmına yerleştirilecek. Resim eklenmemiş masallarda ise bu kısma topluluğumuzca genel bir resim eklenecektir.


Hazırsan, Masalını Gönder !


 

Beğen  35
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)