Menu

İlk Astronotumuza Başarılar Dileriz

Ülkemizin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da yer alacağı ve fırlatmanın canlı olarak yayınlanacağı Axiom Mission 3 (Ax-3)’un başlamasına saatler kaldı. İlk uzay yolcumuz planlamaya uygun olarak Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’de 14 gün kalacak, CRISPR-GEM projesi de dahil olmak üzere toplam 13 farklı bilimsel deneyi gerçekleştirecek.

Gezeravcı bu görev süresinde zaman penceresi bilahare açıklanacak olan Elazığ ve Yozgat’ta iki okul ile de ISS’den haberleşme çalışmasına da katılacak.

Çalışmada; bitkilerin uzay görevlerine adaptasyonunu arttırmak adına büyük bir adım olarak görülen CRISPR Genom Düzenleme Teknolojisi (CRISPR-GEM) yerçekimsiz ortamda test edilecektir.

CRISPR-GEM projesinin yürütücüsü Tuğçe Celayir (TA1TUG) ve proje ekibinde yer alan; Şenay Vural Korkut, Özden Sıla Yigit (TA1SIL), Ruha Uslu (TA2IRU), Ceyhun Ayverdi, Uğurcan Cak MoEP gönüllüsü olmakla birlikte, Tuğçe Celayir (TA1TUG) ile Özden Sıla Yigit (TA1SIL) halen son hazırlıklar ve fırlatma takibi için Kennedy Space Center‘da bulunmaktadır.

MoEP olarak CRISPR-GEM projesi başta olmak üzere tüm proje yürütücülerine, proje ekiplerine, Ax3 mürettebatına, TUA ve TÜBİTAK Uzay‘a başarılar dileriz. Yolunuz açık olsun.

Beğen  8
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir