Menu

Ignition Kuwait – İşbirliği

Dünyadaki Mars Projesi (DMP) Topluluğu olarak; gelen davet üzerine 17 Ağustos 2021 günü 19.30’da Ignition Kuwait grubu ile bir toplantı gerçekleştirdik. Ignition Kuwait; Kuveyt’in ilk uzay programını yaratmayı amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir gençlik kuruluşu, aynı zamanda The Mars Society’nin de Kuveyt Bölümü’nü oluşturmakta.

Ignition Kuwait genç ve dinamik yapısı ile aşağıdaki ana hedeflere odaklanmış durumda.

  • Kuveyt’teki yerel gençlere uzay teknolojisi ve uzay araştırma projelerini sürdürmeleri için ilham vermek,
  • Kuveyt’in ilk uzay programının oluşturulmasına yardımcı olmak,
  • Gençlere liderlik inancını ve inancını aşılamak, uzay çabasını gerçekleştirmek.

Ignition Kuwait 2

ZOOM Platformu üzerinden yapılan toplantıya Ignition Kuwait ekibinden;

  • Ignition Kuwait – Kurucu Ortak, Uzay Baş Danışmanı ve Proje Baş Mimarı Bader Al-Moulah,
  • Ignition Kuwait – CEO ve Kurucu Ortak, İnşaat Mühendisi Sayın Husain Asad
  • Ignition Kuwait – Habitat Mühendisi ve Mimar Sayın Fai Al-Mulla katıldı.

Toplantı Konuları

İngilizce ve üç bölüm halinde gerçekleştirilen toplantıda; birinci bölümde Ignition Kuwait, ikinci bölümde ise Dünyadaki Mars Projesi kendi çalışma disiplinleri ile imkan ve kabiliyetler konusunda bilgilendirme sunumlarına yer verdi.

Ignition Kuwait -1

Gayet dostane bir şekilde devam eden toplantının üçüncü bölümünde ise; taraflar bireysel olarak söz alarak Dünyada ve kendi ülkelerindeki uzay ve Mars çalışmaları hakkında gelişmelerle ilgili fikir tartışması gerçekleştirdi, işbirliği kapsamında neler yapılabileceği konuları üzerinde duruldu.

İlk görüşme her ne kadar bir ön tanışma toplantısı olarak başlamış da olsa; yaklaşık iki saatin sonunda Dünyadaki Mars Projesi ve Ignition Kuwait yönetimi arasında alınan ortak kararla, uzay çalışmalarına birlikte devam etme ve önümüzdeki dönemde işbirliğinin daha da ileri taşınmasına karar verildi.

Ignition Kuwait – DMP İşbirliği Konusunda İlk Adımlar

Bu amaçla taraflar en kısa zamanda ortak bilimsel hedefler çerçevesinde bir uzlaşı belgesi (Memorandum of Understanding-MoU) belgesi hazırlanmasına karar verildi.

Bu belge aşamasına gelinmesi her iki tarafın da çalışmaları ve iyi niyetin deklaresi anlamında için oldukça önemli bir adım. Zira bu belge; centilmenlik anlaşmasının daha resmi bir türevi olan ve  amaçlanan ortak bir eylem çizgisini gösteren taraflar arasındaki bir irade yakınlaşmasını ifade etmekte.

Beğen  23
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir