Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda / Biz

Dünyadaki Mars Projesi – DMP ya da İngilizce ismi ile ” Mars on Earth Project-MoEP ” tamamen gönüllülük esasına dayanan ve kar amacı gütmeyen bir topluluktur. Topluluğumuz;

  • Türk veya yabancı hiç bir resmi ya da özel kuruluşun, derneğin, STK’nın veyahut bir oluşumun alt bağlısı, şubesi değildir.
  • Çalışmalarımız tamamen bağımsız olarak sürdürülmektedir.
  • Projenin hiç bir alanında “ücretli” herhangi bir çalışma yer almamakla birlikte, tamamen açık kaynak felsefesi ile ve bilgi paylaşımına odaklanılmıştır.

MoEP Gönüllüleri Kimlerden Oluşur?

  • Bizler; bilim insanı, mühendis, öğretim görevlisi, öğretmen / eğitmen, TÜBİTAK-Araştırmacısı, radyo amatörleri ve diğer farklı meslek dallarındaki kişilerden oluşan bir ekibiz.
  • Gönüllülerimiz Türkiye’den ve Dünyanın farklı ülkelerindendir.
  • Kurucularımızdan Ruha USLU (TA2IRU) ve Barış DİNÇ (TA7W) aynı zamanda Amatör Uydu Teknolojileri Derneği (TAMSAT-AMSAT-TR) üyesidir.

Amacımız

Dünyadaki Mars Projesi (Mars on Earth Project); toplumda uzay araştırmaları ve teknolojileri konusuna meraklı amatör bilimciler ve öğrencilere yönelik ; uzay ve insanlı/insansız  Mars çalışmaları konusunda farkındalık yaratmak ve ileride yapılacak çalışmalara taban oluşturmak amacıyla başlatılmış Türkiye tabanlı ilk Mars araştırma projesidir.

Çalışmanın odak noktası; teorik bilginin imkan, kabiliyet ve teknik bilgilerle harmanlanması ile bir adım öteye taşınması, katılımcıların bizzat bu çalışmaya dahil olabilmeleri ve Türkçe kaynak sunulmasıdır.

Tamamen açık kaynaklı ve geniş kapsamlı projede; pilot olarak seçilen bir bölgede her türlü yer haberleşme istasyonları, uydu/uzay haberleşmesi, radyo astronomi, derin uzay gözlem gibi geniş kapsamlı bir çalışmaların yapılması planlanmıştır.

Öğrencilere Yönelik Çalışmalar

Diğer yandan öğretmenlerimizin öğrencileri ile birlikte veya okul kulüpleri olarak katılabilecekleri örnek çalışmalara öncelik verilmiştir. Web sayfasında da bu konuda yapılan “Model Mars Rover” ve “Mini Mars Üssü” hazırlık çalışmaları paylaşılmaya başlanmıştır.

Geniş kapsamlı çalışmalarla ilgili hazırlıklar halihazırda devam etmekte olup, hedefler ve tanıtımlar zaman içinde web sayfasında paylaşılacaktır.


English Info

We are a non-profit organization with team of volunteered space enthusiasts who wish to spread their all space and Mars researches/ knowledges to the world, to every age group. It would be amazing if you could also support us, perhaps by sharing us on your story!

Who are we?

– We are a group of adults and teens who are into space. But we are not limited to this small group; we hope to grow as we progress.

What are we doing?

-We have many projects that are currently being developed. For instance, the Desktop Mars Base project is a small part of a bigger project, which includes satellite communication, radio astronomy, etc. This project, which is specially designed to be economic and easy for students, can be seen as an introduction to coding, electronics, sensor systems, and wireless communication. Another project is a Prototype Mars Rover project, which is a bigger project. This project includes rovers that can be controlled over the Internet with time-lags.

What are we aiming for?

-Mars on Earth Project aims to create awareness and base for Mars researches/projects. Our audience is not only limited to adults; we hope to have some more young enthusiasts as well!