Menu

Resim Etkinliği Sonucu

Söz verdiğimiz zaman diliminde, etkinlik sonucunu sizlerle paylaşmak istedik. Resimler topluluğumuzda yer alan çeşitli bilim ve mühendislik alanlarında uzman jürimiz tarafından teker teker inceledi. Resimleri incelerken düz veya eğik çizgi berecilerine, renk geçişlerine değil; daha ziyade çocukların anlatmak istedikleri kurgu ve duygu ile, resimlerde tarif ettikleri kimisi hayali, kimi var olan teknoloji anlatım çabalarına odaklandık. Sonuçta katılımcılarımız çocuktu, yaşları farklıydı ve her biri kendi hayal dünyasındaki tasarımı resmedebilmek için emek vermiş ve bize kadar ulaştırmıştı.

Etkinliğin Sonuçları

Biz onların hayallerini görmek istemiştik, onlar da bize göstermişler ve etkinliğin asıl hedefine ulaşılmıştı. Bu durumda bizim etkinliğimizin değerlendirmesinde hiç bir çocuk sırf “el çizimi iyi olmadığı” vb. sebeplerle sonuncu olamazdı. Hiç bir çocuğun emeği, değeri basit bir sıralama ile ölçülerek boşa çıkarılamazdı. Kararımızı verdik, sizlerle de paylaşıyoruz. Tüm topluluk üyelerinin de onayı ile bütün çocukları birinci ilan ediyoruz. Hepsini tebrik ediyor, alkışlıyor ve onlarla gurur duyuyoruz.

Katılımcıların Yaş Ortalaması

Katılımcılarımız 6-12 yaş arası olmakla birlikte, yaş ortalamaları 8.9 olarak görülmekte. Bu etkinlikte hiç bir çocuğun hevesini kırmamak asıl önceliğimiz oldu. Bu nedenle gerek yurt dışından ve gerekse 6 yaş altı olmasına rağmen emek verip tasarım çizen ve katılmak isteyip etkinliğe resim gönderen çocuklarımızın da, son gün ailesinin sehven geç göndermesi nedeniyle geciken bir çocuğumuzun da resimlerini kabul ettik.

Katılımcıların İllere Göre Dağılımı

Resim Etkinliği Katılım Haritası

Ne mutlu bize ki; Edirne’den Kars’a kadar Türkiye’nin bir çok ilinden çocukların Dünyasına ulaşabildik. Yukarıdaki haritada etkinliğe resim gönderilen illeri, aşağıda ise bu illerden gelen toplam resim sayılarını alfabetik şehir sıralamasında görebilirsiniz. Resim gönderim sayısı bakımından ilk üç sırada Ankara, Kastamonu ve İzmir olarak ön plana çıktı, ancak hepsi birbirinden değerli bizim için.

Şehirlerden Gelen Resim Sayıları

57 Ankara, 21 Kastamonu, 18 İzmir, 7 Kütahya, 6 Van, 6 Eskişehir, 5 Giresun, 5 Zonguldak, 4 İstanbul, 3 Kayseri, 3 Muğla, 3 Aydın, 2 Antalya, 2 Karabük, 2 Yurtdışı, 1 Kars, 1 Kocaeli, 1 Londra, 1 Samsun, 1 Edirne, 1 Diyarbakır, 1 Bursa, 1 Balıkesir, 1 Trabzon.

Katılımcılarımızın eğitim gördüğü okulların dağılımına baktığımızda ise;  (44) resimle Ankara-Başkent Üniversitesi Özel Ayşe Abla Okulları, (20) resimle Kastamonu-Şehit Şerife Bacı Ortaokulu ve (7) resimle İzmir  Bilfen Koleji‘nin ilk üç sırada olduğu görülmekte. Çocuklarımızın okullarını ise aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

 • Ankara : Başkent Üniversitesi Özel Ayşe Abla Okulları, Bilişim Koleji, Etimesgut Kadri Suyabakan İlkokulu, Milli Eğitim Vakfı Koleji Özel Ankara Okulları, Nesibe Aydın Okulları Ümitköy İlkokulu, Nesibe Aydın Ortaokulu Yıldızlar Kampüsü, Pursaklar Ülker İlkokulu, Yükselen Koleji Ortaokulu Pursaklar Yerleşkesi.
 • Antalya: ATATÜRK Ortaokulu, Mecdude Başakıncı Ortaokulu.
 • Aydın: Kuşadası ATATÜRK Ortaokulu, Bozdoğan Merkez İlköğretim Okulu, Söke Sınav Koleji.
 • Balıkesir : Cumhuriyet İlkokulu.
 • Bursa: Gemlik Cumhuriyet İlkokulu.
 • Diyarbakır: Muharrem Akkılıç İlkokulu.
 • Edirne: Vali Fahri Yücel İlkokulu.
 • Eskişehir: Mehmet Ali Yasin İlkokulu.
 • Giresun : 23 Nisan İlkokulu.
 • İstanbul: Firuzköy İlköğretim Okulu, İlk Beş İlkokulu ve Anaokulu, Muallim Cevdet İlkokulu.
 • İzmir: Mutluluk Sanat Atölyesi, Bilfen Koleji, Bornova Koleji, İngiliz Kültür Koleji, İzmir Ticaret Odası İlkokulu, Özel Ege Koleji, Şehit Sabri Emir İlkokulu, Tevfik Fikret Okulları, Uğur Okulları, Yönder Koleji, Zehra Semahat Erişen İlkokulu.
 • Karabük: Şehit Şendoğan Topçu Ortaokulu.
 • Kars : Kağızman Kazım Karabekir Ortaokulu.
 • Kastamonu : Şehit Şerife Bacı Ortaokulu, Ali Fuat Darende İlkokulu.
 • Kayseri : Hasan Polatkan İlkokulu, Kocasinan Beyazşehir İMKB İlkokulu.
 • Kocaeli : Eşref Bey İlkokulu.
 • Kütahya : Kütahya Özel Dostlar Ortaokulu, Linyit Ortaokulu.
 • Londra : Millbank Academy.
 • Muğla : BİLSEM.
 • Samsun : ATATÜRK Ortaokulu.
 • Trabzon : Yıldızlı TOKİ Ortaokulu.
 • Van : Mevlana Halit İlkokulu, Yusuf Gökçenay Bilim ve Sanat Merkezi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi – Zeve Ortaokulu
 • Zonguldak : Çaycuma Mimar Sinan Ortaokulu, İsmail Hakkı TONGUÇ İlkokulu, Prof. Dr. Şaban Teoman DURALI Bilim ve Sanat Merkezi.

Resimlerin Uzaya Gönderimi

Resimler, gönderici sistem tarafından kullanılabilecek şekilde küçültülmeye ve üzerine tanımlama, çağrı işaretleri vb. bilgiler eklenmeye başlandı. Tamamlandığında gönderimi başlayacak ve bunu da ayrıca duyuracağız.


Hediye Kitapların Gönderimi

Peki 152 resim gönderen 137 çocuktan hangileri kitap hediyesi alacak? 137 Birincimiz olduğuna göre tabi ki hepsi. Ekibimizin şu an çalışıyor ve özenle seçilen kitapları isim listesindeki yaş gruplarına göre ayırıp, sipariş listelerini hazırlamakla meşguller.

Kitap ve gönderi sayısı fazla olduğu için “kitap gönderim kampanyası” kapsamında PTT Kargo’yu tercih ettik ve aynı okuldan katılım yapanlar için okul adreslerini baz aldık.  Bu katılımcıların kitapları okullarına ve/veya sanat atölyelerine toplu olarak tek kargo paketi ile gönderilecek.

Katılımcı farklı il ve okullarda ise yine PTT Kargo aracılığı ile tek kargo şeklinde önümüzdeki günlerde sırayla gönderilmeye başlanacak.

Birkaç katılımcının bazı okul bilgileri eksik yazıldığı için kitapları beklemeye alındı, kendilerine e-posta ile bildirim yaptık. Geri dönüş yaptıklarında en kısa zamanda hediye kitapları gönderilecektir.

Lütfen bize e-posta ile ulaşınız: Ankara Bilişim Kolejinden M.ERGEN, Eskişehir‘den C.YELMER, Antalya ATATÜRK Ortaokulu’ndan K.KAVAS, Samsun ATATÜRK Ortaokulu’ndan A.ÖNDER, şehir ve okul bilgisi olmayan E.ÇAKICI.


3D Rover Baskıların Gönderimi

Ana sponsorumuz tarafından basılıp sertifikaları ile birlikte gönderilecek olan 3 adet 3D model rover hediyesi için de anlayışla karşılayacağını düşündüğümüz şöyle bir planlama yaptık. Tüm okullarımız aynı eğitim ve donanım imkanlarına sahip değiller.

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde bir çok okulda 3D yazıcılar olmasına rağmen, daha az imkanlara sahip okullarımız da bulunmakta. Bu nedenle ana sponsorumuz tarafından o öğrencilere de uzay sevgisini aşılamak, dokunarak, görerek daha iyi anlayabilecekleri bu modelleri onların sınıflarına göndermeye karar verdik.

Bu modeller de bireysellikten ziyade bir çok öğrencinin istifade edebilmesi adına katılımcıların sınıflarına gönderilecek. Maketleri alan öğretmenlerimiz montajdan sonra kendileri de uygun görüp, bize bir resim gönderirlerse, sizlerle paylaşabiliriz.


Sertifikaların Gönderimi

Sertifikaların dizaynı tamamlandı ve isim yazılmaya başlandı. Sertifikalar önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren itibaren e-posta adresine gönderilmeye başlanacak. Her zamanki gibi; sertifikalarda yer alan QR kodlara küçük bir sürpriz saklamayı da ihmal etmedik. Sertifika elinize ulaştığında QR kodları akıllı telefonlara okutabilirsiniz.

Farklı okullardan çocuklarımızı bu yarışmaya teşvik eden sanat atölyeleri ve buradaki eğitmenlerimiz de sağ olsun, bu dağıtıma katkı sağlamak adına;, sertifikaları renkli baskı alarak çocuklara ulaştırabilecekleri konusunda desteklerini sundular.

Lütfen bu sertifikaları çocuklarınız için gelecekte bizi hatırlatacak bir anı olması için muhafaza ediniz. Kim bilir, belki de onlar büyüdüklerinde ekibimizin bir parçası olup, bizlerle beraber çalışabilir, projelerimizi çok daha iyi seviyelere taşıyabilirler. Bundan gurur duyacağımızı bilmeniz isteriz.


Çocuklar

Teşekkür

Dünyadaki Mars Projesi Topluluğu olarak, ilk etkinliğimizde çocuklarımız için yaptığımız küçük kural değişikliklerini anlayışla karşılayacağınızı umut ediyor ve bu bağlamda;

 • Öncelikle bu etkinliğimize emeklerini ortaya koyarak katılan birbirinden kıymetli tüm çocuklarımıza,
 • Çocukları bu konuda heveslendiren, cesaretlendiren sevgili anne-babalarına ve öğretmenlerine, sanat eğitmenlerine,
 • Kitapları çocuklar için imzalayan ve dostluklarını esirgemeyen kitap yazarlarımıza,
 • Bu kadar sayıda kitabın kısa sürede temini için; hızla yeni kitap alımı yapan, etkinliği sosyal medya hesaplarından paylaşarak destek olan tüm gönüllülerimiz ve takipçilerimize teşekkür ederiz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocuklara yönelik ileride yapılacak yeni etkinlikler, model/maket çalışmaları ve duyurulardan zamanında haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın.

Facebook Instagram Twitter YouTube


 

Beğen  29
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )
 1. Avatar
 2. Avatar