Menu

CRISPR-GEM Projesi Deneyi Başlatıldı

“Kalbim bir kuş kanadı gibi pır pır çarpıyor!” derler ya hani, bugün tam da o cümlenin vücut bulmuş haliyiz. Gururluyuz ve heyecanımız dorukta. Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)’de bulunan astronotumuz Sayın Alper GEZERAVCI, geçtiğimiz 12 ay boyunca laboratuvarlarda yoğun emek verilen CRISPR-GEM projesini bugün gerçekleştirecek.

MoEP olarak; aynı zamanda tamamı gönüllülerimizden oluşan proje ekibini ve projenin gerçekleştirilebilmesi için yoğun emek sarf eden paydaşları tebrik eder, ülkemiz için bu başarıların devamını dileriz.

crispr gem nedir

Resim – CRISPR-GEM Projesinin özet tanıtımı. (Image Credit: TUA)

CRISPR-GEM Proje Yürütücüsü

CRISPR-GEM Ekibi

CRISPR-GEM Projesi Nedir?

İnsanlığın uzaydaki geleceği için aşılması gereken en büyük engellerden bir tanesi olan, uzun süreli uzay görevlerinde sürdürülebilir bir sistemin sağlanamaması sorununu çözmek amacıyla tasarlanan biyorejeneratif yaşam destek sistemlerinin iskeleti olan bitkilerin, uzay görevi sırasında meydana gelen biyolojik ve biyolojik olmayan stresler karşısındaki savunma mekanizmalarının anlaşılması ve geliştirilmesine yönelik olarak, moleküler biyolojinin modern gen düzenleme tekniklerinden biri olan CRISPR tekniğinin mikro yerçekimi ortamda bitkiler üzerindeki etkinliğinin araştırılmasını amaçlamaktadır.

Beğen  12
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 4 )
  1. Fatma Nur Akı (TA2AKI)
  2. Avatar
    • Tuğçe Celayir (TA1TUG)