Menu

CQ World Wide DX Contest

Dünyadaki Mars Projesi ekibi olarak bu yıl yapılacak olan CQ World Wide DX Contest ‘te Tokmak Mars 77-1 okul üssümüzden katılıyoruz. CQ World Wide DX Contest , amatör telsizcilik faaliyetlerinde dünyanın en büyük ve prestijli yarışmasıdır.

35.000’den fazla katılımcı, mümkün olduğunca çok sayıda farklı DXCC oluşumu ve CQ bölgesi ile mümkün olduğunca çok bağlantı kurmak amacıyla sesli haberleşme (SSB) modu için Ekim 2021, mors (CW) modu için ise Kasım 2021 son hafta sonu yayınlara katılacaklar.

Bu yarışmaya bir okul istasyonundan çıkmak , yarışma çalışmaları yanında öğrencilerle bir araya gelip eğitici amatör çalışmalara onların da katılmalarını sağlamak bizim için ayrıca önem arz eden bir fırsat olacak.

İlkokul öğrencilerinin öğretmenleri ve aileleri ile birlikte aramızda olacağı bu yarışmaya özel önem verdik ve bu yaşta başladıkları Mars çalışmalarını desteklemek adına özel bir çağrı işareti de talep ettik.

TC2MARS - CQ Word Geniş DX Yarışması

Resim-1. CQ World Wide DX Contest için TC2MARS özel çağrı işareti onayı. (Image Credit: Mars on Earth Project)

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü (KEGM) – Telsiz İşletme Müdürlüğü’ne bu konuda hazırladığımız dilekçemizi ilettik. İlgili kurumdan çok hızlı dönüş sağlandı. Akabinde bir gün içerisinde işlemler tamamlanarak TC2MARS özel çağrı işareti talebimizi onaylandı. Bu çalışma için gösterdikleri ilgi ve destek için kendilerine bir kez daha buradan teşekkür etmek isteriz.

Etkinlik Planımız

  • Yarışma için bir aksilik olmaz ise 29 Ekim 2021 Cuma gününden Tokmak Mars 77-1 istasyonuna intikal,
  • Yarışma alanının düzenlenmesi,
  • Yemek , uyku, dinlenme vb. yaşamsal ihtiyaçlarının organize edilmesi,
  • İstasyonda telsiz ve anten donanımının kurulması ve güvenlik prosedürlerinin ve denetimi yapılması,
  • Aynı gece sabaha karşı (30 Ekim 2021’de) 03.00’da yarışmaya katılım başlangıcı,
  • 01 Kasım 2021 sabah 03.00 itibariyle yarışmanın bitimi.

Bu heyecanlı yarışmada; alandaki operatörlerimiz istasyonda bulunan ziyaretçilere amatör telsizcilik konularında çeşitli tanıtımlar da yapacak ve eğitim-özendirme maksatlı olarak farklı bir istasyondan ilk çağrı deneyimi sağlanacaktır. Bu aynı zamanda Tokmak MARS 77-1 istasyonunun da ilk deneyimi olacak.

tokmak-mars-77-1-tc2mars

Resim-2. Tokmak Mars 77-1 Kaptanı ve mürettebatı (Image Credit: Mars on Earth Project)

Değerli öğrencilerimiz, aileleri ve öğretmenlerimiz ile beraber bilgi alışverişi yapıp, nöbetleşe çalışma prensiplerini öğrenecek ve ekip halinde yarışmayı tadacağız. Yarışma günü görüşmek üzere…


Beğen  14
Volkan ŞAMLI (TA1DE)
Yazar

Dünyadaki Mars Projesi-DMP Gönüllüsü ve Amatör Telsiz Eğitmeni. (Mars on Earth Project-MoEP Volunteer and Amateur Radio Instructor)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir