Menu

“Çocuk Gözüyle Mars’ta Yaşam” Temalı Resim Etkinliği

Dünyadaki Mars Projesi (Mars on Earth Project) ekibi olarak; Dünya Uzay Haftası (4-10 Ekim) kapsamında düzenlediğimiz, “Çocuk Gözüyle Mars’ta Yaşam” temalı etkinlikte resimlerinizi bekliyoruz.

Bu eğlenceli etkinlik ile, ilköğretim çağındaki çocuklarımızda uzay teknolojileri, Mars gezegeninde gelecekte yaşanması muhtemel gelişmeler, yaşam alanları konularında hayal güçlerini harekete geçirmek ve farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

Bu etkinlik klasik bir yarışmadan ziyade, çocukların yarışma ve kazanma/kaybetme stresi altına girmeden özgürce hayallerini resme dökebilmeleri ön planda tutulduğundan, bütün çocuklarımızın eserleri şimdiden gönlümüzde birinci olarak kabul edilmiştir.


1. Konu

Çocuk Gözüyle Mars’ta Yaşam (Mars yüzeyinde yeraltı ve yerüstü yaşam alanları, haberleşme, çeşitli maden üretim tesisleri, mekik üsleri ve yaşam alanları nasıl olabilir? Hayal gücünüzü kullanarak tasarımlarınızı çiziniz.)


2. Katılım Koşulları

a. Etkinlik ülke genelindeki 6-12 yaş arası tüm çocuklara açıktır.

b. Bir çocuğun hayal gücüne sınır koymamak adına her katılımcı dilediği kadar resimle katılabilir. Her bir resim ayrı ayrı değerlendirilir.

c. Etkinliğe  katılan resimler; daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış/sergilenmemiş, özgün ve telif hakkı içermeyen bir çalışma olmalıdır.

ç. Etkinliğe katılan resim sahipleri bu dokümanda yer alan şartları ve “Mars on Earth Project” sitesinin Gizlilik Politikasını okumuş ve kabul etmiş sayılır.


3. Resim Malzemesi

a. Resimler minimum bir A4 kağıdı boyutunda; özgürce kullanabilecekleri renk, boyama malzemeleri ve teknikle (kara kalem, pastel, guaj, kuru boya kalemleri, sulu boya vb.) ile yapılacaktır.

Katılımcıların imkanlar bakımından eşit şartlarda olmayabilecekleri göz önüne alınarak bilgisayar/tablet/telefon üzerinde dijital boyama, 3D malzemeler ve çizim teknikleri kullanılmayacaktır. Özetle resim, düz bir kâğıttan ibaret olmalıdır.

b. Resimler tamamlandıktan sonra kağıt yatay konumda ve uygun ışık ortamında mümkün olduğunca yüksek çözünürlükte net fotoğraflanarak aşağıda belirtilen e-posta adrese gönderilecektir. (Etkinlik sonunda seçilecek 10 resmin, çizilmiş kağıt orijinalleri bilahare istenecektir.)


4. Katılım Şartları ve Kurallar

a. Resim sahipleri etkinliğe resim göndermekle, burada yazılı kuralları ve resim seçimleri ile ilgili Dünyadaki Mars Projesi ekibi tercihlerini kabul etmiş sayılırlar.

b. Resimler 28 Ekim 2020 günü 17.00‘a kadar, aşağıda belirtilmiş e-posta adresine gönderilecektir. Gönderilen tüm resimler 29 Ekim 2020 günü web sayfamızda yayınlanacak ve Kasım 2020 ilk haftasında değerlendirme yapılarak sonuçlar açıklanacaktır.

c. Dünyadaki Mars Projesi ekibi; etkinliğe gönderilen resimlerin belli bir kısmı veya tamamı web sayfasında, sosyal medya uygulamalarında, televizyon, İnternet ve diğer her türlü ortamda yayınlama; katalog, broşür, afiş, kitap, CD, video ve diğer ortamlara alarak yayınını ve dağıtımını yapma, ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki eğitim ve kültür kurumlarına gönderme hakkına sahip olacaktır.

Resimlerin yukarıda belirtilen şartlarda paylaşılması gönüllülük esasına dayalı tamamen eğitim ve bilgilendirme maksatlı olacak ve maddi gelir sağlanmayacaktır.

ç. Bu çalışmalarda e-postada belirtilen rumuz ve okul adı kullanılacak, isimler sadece ailelerin rızası ile metinlerde geçebilecektir.


5. Resminiz Uzay Yolculuğuna Çıkacak

Dünyadaki Mars Projesi ekibi olarak bu etkinliğe katılacakların, küçük yüreklerinin ve minik ellerinden çıkacak emeklerin bir karşılığı olarak farklı bir şey yapmak istedik.

Dünyadaki Mars Projesi ekibi tarafından seçilecek olan toplamda 10 resim, Finlandiya’daki uydu haberleşme istasyonumuzdan özel bir haberleşme modu (SSTV) kullanılarak 36.000 Km Yere Eş Zamanlı (Jeosenkron) Yörüngede bulunan QO-100/Es’hail-2 uydusuna gönderilecek.

Bu uydu, Dünyamızın dönüş hızıyla aynı hıza sahip olduğundan, sürekli iletişime açık ve Dünya üzerinde geniş bir kapsama alanına sahiptir.

Amatör uydu haberleşme istasyonumuzun donanım ve yazılımlarını da buna göre güncelledik. Bu aşamalar şunlardan ibaret olacak;

 • Resimler bilgisayardan haberleşme donanımına aktarılacak ve uyduya gönderme başlayacak.
 • QO-100/Es’hail-2 uydusu, resim içeren sinyalimizi aldığında kendi haberleşme sistemleri aracılığı ile yeniden Dünyaya gönderecek.
 • Resim uzayda toplam da 72.000 Km yol kat edecek.
 • Bunun dışında uzaya gönderdiğimiz resim sinyali, teorik hesaplamalara göre yaklaşık 10.000.000 (On milyon) km yol katedecek.
 • Uydudan geri yollanan sinyalleri alıp yeniden resme çevirecek olan ve Dünyanın farklı yerlerindeki amatör telsizcilerden, elde ettikleri kayıtları Dünyadaki Mars Projesi ekibine göndermeleri talep edilecek. (Bu maksatla operatörler etkinlik zamanı konusunda önceden bilgilendirilecektir)

Dünyanın herhangi bir yerinden geri dönüş alınması durumunda bu operatör bilgileri ile birlikte alınan resim de web sayfamızda ve sosyal ağlarımızda paylaşılacak.

Bu şekilde geri dönen resimlerle ilgili operatör yurtdışındaysa dijital katılım sertifikası (*.) pdf formatında e-posta ile, yurtiçinden bir operatör ise A4 kağıt baskı formatında gönderilecektir.


6. Etkinlik Bitiminde Seçilecek 10 Resmin Sahiplerine Gönderilecek Katılım-Anı Sertifikaları ve Hediyeler

a. Dünyadaki Mars Projesi ekibi ve ana sponsorumuz “Novu Technologies” tarafından ayrı ayrı hazırlanacak olan “Katılım ve Anı Sertifikaları” e-posta ile tüm katılımcılara gönderilecektir.

b. Seçilmiş 10 resim sahiplerine A4 formatında basılı “Katılım ve Anı Sertifikaları” posta yoluyla gönderilecektir.

c. Ana sponsorumuz Novu Technologies tarafından seçilmiş 3 resim sahibine 3D baskı Model Mars Rover modeli gönderilecektir. Seçilen resim sahiplerinin yaşları dikkate alınarak, dilerlerse model Mars Rover yerine diledikleri 25x25x25 cm ebatlarında figür vb. baskı talepleri dikkate alınacaktır.)

ç. Seçilmiş 10 resim sahibine hediye olarak (1’er adet) gönderilecek  kitaplar aşağıda listelenmiştir. TÜBİTAK yayınları dışında olanlar kitaplar, yazarları tarafından imzalanmıştır. (Katılımcılar sonuçlanan sıralamaya göre istedikleri kitabı seçebilirler)

Kitaplar

 • Astro Bilgi – Yazarları: Zeki ASLAN, Dursun KOÇER, Ethem DERMAN (İmzalı), Zeynel TUNCA, Serdar EVREN, Ayşegül F. YELKENCİ, F. Korhan YELKENCİ, Tahsin DEMİRCİLER, Mert KOÇER, Ümit Fuat ÖZYAR, Uğur İKİZLER
 • Kaostan Kozmosa Evrenin Hikayesi – Yazar: Selçuk TOPAL (İmzalı)
 • Halaskar  – Yazar:  Ş Yüksel YILMAZ (İmzalı)
 • Derin Uzay – Güneş Sistemi’nin Ötesine, Evren’in Sınırlarına ve Zamanın Başlangıcına Bir Yolculuk – TÜBİTAK Yayınları
 • Sorgulanan Uzay ve Zaman – TÜBİTAK Yayınları
 • Dış Uzay – Evren’de Büyüleyici Bir Yolculuğa Çıkın – TÜBİTAK Yayınları
 • Bir Astronottan Hayat Dersleri – TÜBİTAK Yayınları
 • Genç Astronotun El Kitabı – TÜBİTAK Yayınları
 • Doğadaki Son Çocuk – TÜBİTAK Yayınları
 • Gözleyerek Gökbilim – TÜBİTAK Yayınları

7. Resim Gönderilirken Elektronik Postada Yer Alacak Bilgiler

Lütfen e-posta göndermeden önce isim ve iletişim bilgilerinizin doğru olduğunu kontrol ederek gönderiniz.

 • İletişim E-posta Adresi : Bilgilendirme ve iletişim maksatlı kullanılmak üzere e-posta adresi.
 • Şehir : Bulunduğunuz şehir adı.
 • Adı Soyadı : Resmi çizen kişinin adı soyadı.
 • Yaş: Katılımcının yaşı
 • Okul Adı-Sınıf : Okul adı ve sınıfı.
 • Konu Başlığı : Resimler marsonearthproject@gmail.com elektronik posta adresine; “Çocuk Gözüyle Mars’ta Yaşam” konu başlığı ile gönderilmelidir.
 • Slogan : Resimde yapılan çalışmayı en iyi ifade eden ve her resim için ayrı bir slogan. (Örnek: Mars’ın karanlığında yuvaya dönüş)
 • Rumuz : 6 haneli ardışık olmayan rakam ve büyük harflerden oluşan ve her resim için ayrı bir rumuz (Örnek: J5R9A2)
 • E-posta Eki : Resimlerin fotoğrafları JPG veya PNG formatında dosya eki olarak gönderilecektir.

8. Resim Gönderme Adresi

marsonearthproject@gmail.com


9. Etkinlik Posteri

Resim Etkinlik Posteri


NOTLAR:

 • Etkinlik ile ilgili merak ettiğiniz soru veya anlaşılmayan hususları, web sayfamızın iletişim bölümünde “Etkinlik Sorusu” konu başlığı ile bize iletebilirsiniz.
 • Etkinlik boyunca yapılacak duyurular ve sürpriz kitap çekilişleri için sosyal medya adreslerimizi takipte kalın!

 

Beğen  33
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Translate »