Menu

Alba Orbital – Toplantı

Dünyadaki Mars Projesi (DMP) Topluluğu olarak; gelen davet üzerine 04 Ağustos 2021 günü havacılık ve uzay şirketi olan Alba Orbital ile bir toplantı gerçekleştirdik. Alba Orbital; PocketQube uyduları inşa eden bir İngiliz şirketidir. Unicorn-1 ve Unicorn-2 vb. uydu platformlarının geliştiricisi ve aynı zamanda üreticisidir. Şirketin halen Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile sözleşmeleri bulunmaktadır.

Yukarıda geçen PocketQube türündeki bu uydular, son zamanlarda gittikçe yükselen bir trende sahiptir. Genellikle 5 cm küp boyutunda (bir CubeSat hacminin sekizde biri kadar), kütlesi 250 gramdan fazla olmayan ve tipik olarak ticari kullanıma hazır bileşenleri kullanan, uzay araştırmaları için minyatürleştirilmiş bir uydu türüdür.

Alba Orbital

Katılımcılar

Zoom Platformu üzerinden yapılan toplantıya; Dünyadaki Mars Projesi Topluluğunu temsilen kurucularımızdan Sayın Barış DİNÇ (TA7W/OH2UDS) ve Sayın Ruha USLU (TA2IRU), Alba Orbital’i temsilen de lider iş geliştirme yöneticisi Sayın Caius Mousa Reza katıldılar.

Toplantı Konuları

  • Alba Orbital teknolojik alt yapısı, imkan ve kabiliyetleri,
  • PocketQuebe teknolojisi,
  • PocketQuebe çalışmaları,
  • Faydalı yük donanımları,
  • Lisanslama,
  • Yer haberleşme ve kontrol istasyonları,
  • Fırlatma podları ve fırlatıcı imkanları, maliyetler.

Birinci bölümde karşılıklı tanıtım yapılan, ikinci bölümde ise daha çok teknik detay içerikli ve faydalı geçen toplantıda, ileri dönük hedeflerimiz ve iş birliği olasılıkları çerçevesinde adımlarımıza yeni bir çizgi daha ekledik.

Zamanı geldikçe bu konuda ortaya çıkacak gelişmeleri bilahare sizlerle de paylaşacağız. Takipte kalın ve yorumlarınızla bile olsa bizi desteklemeyi unutmayın.

Beğen  25
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »