Menu

23 Nisan KG-STV Etkinliği Gerçekleştirildi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Mars on Earth Project-MoEP tarafından düzenlenen “Uzaya ve Yıldızlara Bir Mesaj Gönder” etkinliğinde, Şırnak-Silopi Çiftlik Ortaokulu 6/A, 6/B ve 6/C sınıfı öğrencilerinin çizimleri  radyo sinyalleri aracılığı ile uzaya ve QO-100 uydusuna gönderildi.

oh2cav station

Resim-1. MoEP Finlandiya Amatör Uydu Haberleşme İstasyonu. (Image Credit: MoEP)

Etkinlik toplamda 4,5 saat sürdü ve Şırnak ili Silopi ilçesi Çiftlik İlkokulu-Ortaokulu öğrencilerinin çizmiş olduğu “Uzaya ve Yıldızlara Mesaj Gönder” temalı resimler, Finlandiya ve Almanya’da bulunan MoEP amatör telsiz istasyonları tarafından 36.000 Km.’deki QO-100 uydusuna gönderildi.

dl2ie Station

Resim-2. MoEP Almanya Amatör Uydu Haberleşme İstasyonu. (Image Credit: MoEP)

Uydu, resimleri barındıran sinyalleri aldıktan sonra otomatik olarak tekrar dünyaya gönderdi. Bu sayede çocukların resimleri dünyanın birçok bölgesindeki amatör telsiz operatörleri tarafından izlenebildi.

kg stv etkinligi ekran

Resim-3. Resimler bilgisayar ve amatör telsiz aracılığı ile gönderilirken. (Image Credit: MoEP)

İki farklı istasyonumuzdan değişimli olarak gönderilen sinyaller, sadece uyduya ulaşmakla kalmadı, teorik olarak yaklaşık 10 milyon kilometre daha uzayda yol aldı.

mars 73

Resim-4. Öğretmenimiz ve öğrencilerimiz sertifikaları ile birlikte.

Bu etkinlik için küçük elleriyle uzayı ve yıldızları hayal ederek resim çizip emek veren, heyecanlarını bizimle paylaşan birbirinden değerli öğrencilerimizi bir kez daha kutluyoruz.

Teşekkür

  • Etkinliği koordine eden değerli öğretmenimiz Sayın Büşra Sultan ATAKUL’a,
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi – Uzay Takımı‘nın genç operatörlerine,
  • Yerli ve yabancı diğer amatör telsiz operatörlerine,
  • Finlandiya (Burcu Aybak Dinç, OH2CAV – Barış Dinç, OH2UDS) ve Almanya’daki (İsmail Erdoğan, DL2IE) MoEP Amatör Uydu Haberleşme İstasyonu operatörlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sınıf Sertifikaları

mars 6a

Resim-5. Uzaya resim gönderen 6/A sınıfının sertifikası.

mars 6b

Resim-6. Uzaya resim gönderen 6/B sınıfının sertifikası.

mars 6c

Resim-7. Uzaya resim gönderen 6/C sınıfının sertifikası.

Katılım Sertifikaları

Etkinlik bitiminde katılımcılarımıza ve amatör telsizcilerimize katılım e-sertifikaları gönderilmiştir.

23 Nisan, KG-STV Çalışma Videosu

Resimler Uzaya Nasıl Gönderiliyor?

Ziyaretçilerimizi de bu çalışma hakkında bilgilendirmek isteriz. Daha önce bu tür bir çalışmaya denk gelmediyseniz ve ilk defa okuyorsanız, resimlerin nasıl gönderildiği ile ilgili daha önceki etkinliklerimizde yer alan anlatımlara bakabilirsiniz.

KG-STV Çalışması Şematik Anlatım Videosu (Basit)

KG-STV Çalışması Uygulamalı Anlatım Videosu (Detaylı)

Uzaya ve Yıldızlara Gönderilen Resimler

Öğrencilerimizin resimlerini aşağıdaki mini galeride görüntüleyebilirsiniz. Küçük resim gösterim sıralaması otomatik olarak karıştırılmaktadır. Gezinme için “sağ-sol ok” tuşlarını kullanabilir veya yana kaydırabilirsiniz. Galeri işlem yapılmadığında 7 saniyede bir otomatik slayt geçişi yapmaktadır.

Radyo Amatörlerinin Aldığı Bazı Resimlerden Örnekler

Kolay değil, git-gel 72.000 Km yol yaptılar. 🙂 Veriler uyduya gidiş-geliş esnasında birçok bilgisayar ve elektronik devreden geçti. Sinyal gidiş-gelişte Dünya, Güneş ve galaktik uzay kaynaklı bir çok istenmeyen girişimlere (kozmik radyasyon gürültüsü, baskısı vb.) maruz kaldı.

Alınan resimlerdeki siyahlıklar resmin o bölgesini oluşturan veri paketinin, bu tür girişimlere maruz kaldığından alınamadığını ifade etmektedir. Sistem, bu tür durumlarda alınamayan kısımları yeniden göndermektedir. Buradaki resimler ilk alındığı haliyle, net olanlar ise düzeltilmiş halidir.

  • © Resimlerin tüm hakları saklıdır. İzinsiz herhangi bir web sayfasında veya sosyal medyada kullanılamaz. Sadece bu sayfaya link verilebilir.
  • © Copyright Notice: All rights of the pictures are reserved. It cannot be used on any web page or social media without permission.

Beğen  9
MoEP
Yazar

MoEP Yönetim (Mars on Earth Project-MoEP Management)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorumlar ( 2 )
  1. Avatar
  2. Behiye Esma ÖTE